Maść ogrodnicza – czym jest i do czego służy?

Drzewa i krzewy są nieustannie narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Rany, często w postaci pęknięć kory, mogą pojawić się również po szczepieniach i cięciach. Tego typu uszkodzenia powinniśmy zabezpieczać maścią ogrodniczą. Tworzy ona barierę ochronną, działa regenerująco i leczniczo.

Maść

Właściwości maści ogrodniczej

Maść ogrodnicza, często nazywana również sadowniczą, przeznaczona jest do zabezpieczania ran pojawiających się na drzewach i krzewach. Jej działanie jest zbliżone do preparatów stosowanych przez ludzi – smarujemy ranę maścią, a ta stopniowo wydziela elementy regeneracyjne co przyśpiesza gojenie. Maść ogrodniczą można zastosować zarówno po pojawieniu się uszkodzeń mechanicznych, jak i naturalnych. Warto po nią sięgnąć jeszcze w okresie zimowym, bowiem drzewa i krzewy narażone są na uszkodzenie mrozowe. Objawiają się one między innymi zniszczeniem i odarciem kory. Często na pniu i grubszych konarach pojawiają się też podłużne pęknięcia. Zastosowanie maści przyśpieszy regenerację drzew i ochroni powstałe rany przed infekcją patogenów.

Maść

Skład

Na rynku dostępne są różne rodzaje maści ogrodniczych, które występują w formie pasty. Dla ułatwienia producenci oferują nam opakowania z pędzlami, które są bardzo wygodne w użyciu. W skład preparatu wchodzą wyłącznie neutralne składniki. Zawierają one mieszankę wosku, kalafonii i organicznych rozpuszczalników, które są bogate w substancje regeneracyjne i odżywcze. Maści ogrodnicze nie mają natomiast żadnych substancji aktywnych, zatem tego typu preparaty nie są traktowane jako środki ochrony roślin.

Stosowanie

Po maść ogrodniczą należy sięgnąć w przypadku każdego uszkodzenia, warto ją również zastosować bezpośrednio tuż po przycięciu. Przed jej nałożeniem należy dokładnie wyczyścić ranę i wyrównać jej brzegi – dzięki temu działanie maści będzie bardziej efektywne. Wykorzystując pędzelek, preparat należy równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni rany, pokryć należy również jej obrys i obrzeża. Maść ogrodnicza powinna zaschnąć godzinę po rozsmarowaniu, tworząc elastyczną i trwałą powłokę. Jest niezmywalna i odporna na działanie czynników atmosferycznych, pozostaje na roślinie aż do czasu całkowitego wyleczenia. Stosować można ją przez cały rok, jednak nie jest wskazane nakładanie jej w deszczu i na mrozie – takie warunki mogą utrudnić prawidłowe zaschnięcie maści.