icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Hortensja ogrodowa – kiedy i jak ją sadzić i pielęgnować?

Hortensja ogrodowa to krzew ozdobny o zapierającej dech w piersiach urodzie. Możesz hodować ją w doniczce, lecz znacznie bardziej imponujący efekt osiągniesz, jeśli pięknym kwiatostanem urozmaicisz aranżację ogrodu lub działki rekreacyjnej. Sprawdź, jak sadzić hortensję i ją pielęgnować, by cieszyła oko przez cały sezon!

Hortensja ogrodowa – kiedy i jak ją sadzić i pielęgnować?

Hortensja ogrodowa – podstawowe informacje

Hortensja pochodzi z odległych terenów południowo-wschodniej Azji. Choć w dzikiej postaci nie jest już praktycznie spotykana, jako krzew ozdobny dotarła do wielu zakątków świata. Podbiła serca wielu ogrodników gęstymi i barwnymi kwiatostanami.

Ze swoich rodzimych krain hortensja wyniosła nie tylko egzotyczne piękno, lecz również zamiłowanie do umiarkowanego klimatu o dużej wilgotności powietrza. Krzew lubi miejsca średnio nasłonecznione, dlatego ze względu na letnie upały należy go posadzić w miejscu lekko zacienionym, na przykład przy altanie.

Krzewy hortensji osiągają wysokość około jednego metra – zależnie od gatunku oraz odpowiedniej pielęgnacji. Ich owalne liście są duże i błyszczące. Zwykle przybierają ciemnozielony odcień z jaśniejszymi przebarwieniami, co stanowi idealne tło dla kwiatostanów.

Kwiaty hortensji są drobne, lecz gromadzą się w kulistych formacjach, które nazywamy baldachogronami. Rozpiętość takiego kwiatostanu może wynieść od 15 do 25 cm. Baldachogrona są dość gęsto ulokowane na krzewie – nieznaczne prześwity uzupełnia listowie.

Czy wiesz, że kwiaty hortensji mogą przybierać różne kolory? Ten krzew cieszy się sławą istnego kameleona wśród roślin ozdobnych. Baldachogrona kwitną w barwach fioletowych, niebieskich, różowych i czerwonawych. O konkretnym odcieniu Twojej hortensji zadecyduje odczyn gleby, w której zasadzisz krzew. Im gleba będzie kwaśniejsza – tym większa szansa na uzyskanie niebieskiego lub nawet fioletowego koloru. Z kolei pH bliższe zasadowemu sprawi, że baldachogrona zakwitną na różowo.

Egzotyczna, zaskakująca, niepowtarzalna i piękna – taka właśnie jest hortensja. Kiedy sadzić ten wyjątkowy krzew i jak o niego zadbać? Pora zgłębić tajniki pielęgnacji hortensji ogrodowej!

Przeczytaj także: Krzewy kwitnące cały rok

Hortensja ogrodowa – kiedy i jak ją sadzić i pielęgnować?

Jak pielęgnować hortensję?

Zanim zakupisz sadzonkę, warto sprawdzić, w jakich warunkach dana roślina może rozwijać się prawidłowo. Nie inaczej jest w przypadku hortensji ogrodowej. Sprawdź, jak pielęgnować hortensję, by zapewnić jej idealne okoliczności do wzrostu, a odwdzięczy Ci się  zachwycającym kwiatostanem, który wzbudzi zachwyt domowników, sąsiadów i gości. Kiedy przycinać hortensję, jak o nią dbać, czym nawozić? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w tej części artykułu.

Ze względu na orientalne pochodzenie hortensja ogrodowa to kapryśny krzew o dużych wymaganiach środowiskowych. Umiarkowane oświetlenie i spora wilgotność powietrza to tylko początek. Największe znaczenie dla rozwoju tej rośliny ozdobnej ma gleba. Idealne podłoże dla hortensji nie może być gliniaste. Hortensja rozgości się w ziemi wilgotnej i próchnicznej, która charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością.

Do najważniejszych zadań ogrodnika należy regularne podlewanie hortensji. Zadbaj o to, by woda była pozbawiona kamienia, a zwłaszcza wapnia. Częstotliwość nawadniania powinna zależeć od warunków atmosferycznych. Jeżeli lato jest wyjątkowo upalne, hortensja może wymagać podlewania nawet trzy razy dziennie.

Aby hortensja ogrodowa prezentowała się fantastycznie przez cały sezon kwitnienia – czyli od czerwca do sierpnia – warto ją systematycznie nawozić. Wybierając preparat z substancjami odżywczymi, zwróć uwagę na to, by nie zawierał wapnia. To pierwiastek o zasadowym odczynie, który negatywnie wpływa na kwaśnolubne rośliny, takie jak właśnie hortensja.

A kiedy przycinać hortensję? Podobnie jak inne zabiegi, ten należy wykonywać cyklicznie. Ze względu na znaczny ciężar baldachogron, warto ulżyć łodydze i usunąć te, które już zwiędły. Warto wspomnieć tu o badaniach prowadzonych w Niemczech, które wykazały, że roślina szybciej wypuszcza nowe pąki, jeżeli zamiast używania ostrzy ręcznie odłamiemy obumarłą końcówkę. W czasie, gdy hortensja zimuje, przycinaj przemarznięte pędy. Pamiętaj jednak, by nie ścinać poniżej linii kolan.

Zobacz także: Nasiona − wybór, zakup, oznaczenia na opakowaniach

Hortensja ogrodowa – kiedy i jak ją sadzić i pielęgnować?

Zimowa hibernacja hortensji wiąże się z jeszcze jedną istotną kwestią – należy odpowiednio zabezpieczyć krzew, by przetrwał do następnego sezonu. Po tym, jak jesienią straci kwiatostany i listowie, zwiąż łodygi w taki sposób, by krzew przybrał formę stożka. Nałóż na niego osłonę ze słomy lub agrowłókniny, a korzenie zabezpiecz wysypaną korą lub gałązkami jedliny. Pamiętaj, by mimo słonecznej pogody nie odsłaniać krzewu wczesną wiosną – w każdej chwili mogą nadejść przymrozki, które zniweczą Twój trud.

Jeżeli krzew nie jest duży, może zimować w domowej doniczce. Kiedy przesadzać hortensję przed sezonem zimowym? Najważniejsze, by zdążyć przed mrozem. Tolerancja hortensji na ujemne temperatury jest umiarkowana – krzew zniesie maksymalnie -10 stopni Celsjusza.

Kiedy i jak sadzić hortensję? – praktyczne porady

Wymagająca, lecz niezwykle piękna – taka właśnie jest hortensja. Kiedy sadzić ten kwiat, by wyrósł jak najlepiej? Jeżeli posiadasz wersję doniczkową, to kiedy przesadzać hortensję do ogrodu?

Jak już wspomnieliśmy, dla hortensji najlepsze jest delikatne, rozproszone światło. Wybierz dla niej takie miejsce, w którym nie spali jej południowe słońce. Z drugiej strony roślina musi mieć optymalny dostęp do promieni, w innym wypadku nie będzie mogła prawidłowo przeprowadzać fotosyntezy i zacznie żółknąć. Posadź hortensję przy płocie, altanie lub drzewie, by padał na nią subtelny, ażurowy cień. W ten sposób zapewnisz jej odpowiednie oświetlenie i jednocześnie osłonisz przed gwałtownymi podmuchami wiatru.

Zanim posadzisz hortensję, upewnij się, że odczyn gleby jest dla niej korzystny. Do tego zabiegu wystarczy Ci łatwo dostępny papierek lakmusowy. Hortensja rozwinie się w ziemi o pH między 4 a 7. Pamiętaj, że ta wartość wpłynie również na zabarwienie kwiatostanu (od czerwonawych i różowych odcieni przy pH 4-5 po niebieskie, a nawet fioletowe kolory, gdy pH wynosi 5-7).

Przystępując do sadzenia hortensji, zadbaj o odpowiedni termin. Idealnym okresem jest pora wiosenna, w której nie grożą nam już przymrozki. Każdego roku wygląda to trochę inaczej, dlatego warto przed rozpoczęciem prac ogrodowych sprawdzić długoterminową prognozę pogody.

Hortensja ogrodowa – kiedy i jak ją sadzić i pielęgnować?

Hortensja – królowa ogrodu

Ten niezwykle piękny krzew o egzotycznej urodzie przypadł Ci do gustu? Zadbaj o to, by nie zabrakło go w aranżacji Twojego ogrodu podczas przyszłych sezonów. Wiesz już, jak przezimować hortensję – możesz to zrobić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Teraz dowiesz się, jak sprawić, by w następnym roku udekorować tą orientalną rośliną cały ogród!

Choć uprawa hortensji jest wymagająca nawet dla wprawionego ogrodnika, to z jej rozmnażaniem poradzi sobie również amator. Uzyskanie licznych sadzonek, które nadawałyby się do zasadzenia w innych częściach Twojej posesji, wcale nie jest trudne.

Sadzonki możesz wyodrębnić w dwóch okresach – podczas kwitnienia (sadzonki zielne) lub zimowej wegetacji (sadzonki zdrewniałe). Pobierając sadzonki zwróć uwagę na cechy krzewu, ponieważ jego mocne i słabe strony zostaną przekazane potomstwu.

Aby uzyskać sadzonkę, utnij pęd o długości około 15 cm oraz usuń kwiaty z wierzchołka. Zrób skośne cięcie poniżej liści, następnie ogranicz listowie, by zmniejszyć powierzchnię parowania. Tak przygotowaną sadzonkę możesz posadzić w zwykłym plastikowym kubeczku z ziemią – włóż pęd na około 5 cm głębokości. Pamiętaj, by zapewnić sadzonkom umiarkowane warunki klimatyczne i dobrą cyrkulację powietrza, inaczej szybko spleśnieją.

Gdy sadzonki hortensji wypuszczą korzenie (możesz czekać na to nawet dwa miesiące), przenieś je do większych donic. Niewielkie krzewy posadzisz wiosną w swoim ogrodzie, tworząc przepiękną kompozycję kwiatową.