Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?

Rośliny nie tylko doskonale oczyszczają powietrze w naszym domu lub mieszkaniu, ale także stanowią piękną, naturalną dekorację. Ostatnio największą popularnością cieszą się gatunki wyróżniające się naturalną zielenią, która ożywia wnętrza wybranych pomieszczeń. Jakie zatem rośliny warto wybrać i jak o nie dbać, by móc długo cieszyć się ich pięknem?

Legendarne paprocie

Domowe odmiany paproci, to rośliny które nigdy nie wyjdą z mody. Poza tym, że wyglądają zjawiskowo to także posiadają wiele niezwykłych właściwości, jak na przykład: jonizowanie czy nawilżanie pomieszczenia. Rośliny te najlepiej czują się w mieszkaniach, gdzie z gracją prezentują swoje estetyczne walory.

Jak pielęgnować domowe paprocie? Aby mogły one bujnie rosnąć i przez długie lata zdobić wnętrze naszego mieszkania, powinny zostać umieszczone w miejscach widnych, ale osłoniętych przed bezpośrednim słońcem – ich liście są bardzo wrażliwe na poparzenia. Wymagają także żyznego, przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Pamiętajmy także, że rośliny te wymagają systematycznego podlewania, gdyż są wrażliwe na przesuszenie podłoża.

Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?

Tropikalne palmy

Modne, zielone rośliny domowe, które nie tylko wyglądają pięknie i dostojnie, ale także przenoszą nas w klimat egzotycznych wakacji, to palmy. Dzięki nim możemy szybko odmienić aranżację salonu lub sypialni, nadając tym pomieszczeniom charakter. Istnieje wiele odmian tych roślin i nie są one łatwe w hodowli domowej, dlatego decydując się na nie, koniecznie dowiedzmy się na jaką konkretnie odmianę palmy możemy się zdecydować, by zapewnić jej odpowiednie warunki.

W upalne dni palmy powinniśmy nawadniać często i obficie, natomiast w chłodniejsze dni zdecydowanie mniej – szczególnie zimą. Wiosną młode rośliny należy dokarmiać specjalnym nawozem do palm lub roślin doniczkowych. Starsze odmiany potrzebują mniejszej dawki, ale nie powinniśmy ich zagłodzić, ponieważ wtedy ich liście zbledną i zaschną.

Przeczytaj także: Azalie, iglaki, hortensje – uprawa i pielęgnacja roślin kwasolubnych

Porada eksperta

W cieplejsze dni , kiedy minimalna temperatura sięga 18°C lubią rosnąć takie rośliny jak kencja, kariota i palma kokosowa. Zimą przy temperaturze ok. 7°C idealnie rozwija się karłatka i daktylowiec właściwy.

Podziurawiona monstera

To zdecydowanie w ostatnim czasie najchętniej wybierana i najbardziej rozpoznawalna roślina doniczkowa. Wyjątkowo piękne, zielone, nieregularnie podziurawione liście monstery doskonale prezentują się w jasnych i przestronnych pomieszczeniach – szczególnie urządzonych w nowoczesnym stylu. Roślina stanowi ciekawy akcent dekoracyjny i idealnie prezentuje się na szarym czy białym tle.

Uprawa monstery nie jest trudna, a dodatkowo roślina bardzo dobrze znosi warunki panujące w naszym mieszkaniu. Nie znosi ona bezpośredniego nasłonecznienia zwłaszcza latem – zbyt intensywne promienie słoneczne mogą poparzyć liście rośliny. Lubi ona stałą, umiarkowaną wilgotność powietrza i nie przepada za nadmiarem wody w podłożu. Latem można nawadniać ją raz w tygodniu. Natomiast jej piękne liście warto regularnie zraszać i usuwać z nich nadmiar kurzu wilgotną szmatką.

Zobacz też: Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?

Popularny benjaminek

Fikus posiada drobne listki i jest rośliną, która idealnie dekoruje wnętrze nadając pomieszczeniom wyrazisty charakter. Doskonale komponuje się w aranżacjach, gdzie dominują kolory ziemi, egzotyczne dekoracje oraz drewniane meble.

Roślina lubi dużą ilość światła, ale nie znosi zbyt silnego nasłonecznienia dlatego powinniśmy ustawić ją przy oknie wychodzącym na południe. Idealnie rozwija się w temperaturze pokojowej, a woda do jego podlewania powinna być przegotowana. Fikus wymaga regularnego nawożenia oraz żyznego podłoża – najlepiej przepuszczalnego z dużą ilością próchnicy i substancji pokarmowych.