Jak zrobić ziemię kompostową?

Co zrobić, aby poprawić właściwości gleby w ogrodzie w taki sposób, by była odpowiednia dla wszystkich rodzajów roślin? Pomoże nam w tym zastosowanie ziemi kompostowej. Zobaczmy, jakie właściwości wykazuje to podłoże i jak je prawidłowo przygotować!

Jakimi właściwościami cechuje się gleba kompostowa?

Wydawać by się mogło, że zastosowanie czystego kompostu do nawożenia roślin zawsze stanowi dobry pomysł. Okazuje się jednak, że istnieje sporo takich gatunków, którym w ten sposób zaszkodzimy. Nic straconego, istnieje bowiem specyficzny sposób wykorzystania tego naturalnego nawozu odpowiedni dla wszystkich roślin – przygotowanie z niego ziemi kompostowej. Mówiąc o jej uniwersalnych właściwościach, najczęściej mamy na myśli:

- dużą zawartość próchnicy przekładającą się na żyzność;

- wysoką zawartość materii organicznej;

- dobrą przepuszczalność i chłonność;

- zdolność do magazynowania wilgoci, co zapobiega ewentualnemu przesuszaniu roślin latem;

- kwaśny lub obojętny odczyn pH, który odpowiada zdecydowanej większości roślin.

Specyficznym rodzajem ziemi kompostowej jest gleba liściowa – jak sama nazwa wskazuje wykonana jedynie z liści. Tutaj możemy dowiedzieć się więcej o jej właściwościach.

Jak zrobić ziemię kompostową?

Jak zrobić glebę kompostową?

Ziemia kompostowa to nic innego jak czysty, świeży kompost wymieszany z odpowiednimi składnikami dodatkowymi, które mają za zadanie poprawić jego właściwości i nadać mu bardziej uniwersalny charakter. Najczęściej wykorzystuje się tutaj:

glinę – jej zastosowanie sprawi, że ziemia będzie lepiej gospodarować zasobami wodnymi. Podłoże zacznie lepiej wchłaniać wodę i magazynować ją, co zapobiegnie jego przesuszaniu np. w czasie upałów;

piasek – poprawi przepuszczalność gleby, dzięki czemu woda będzie mogła łatwiej wniknąć w podłoże;

odkwaszony torf – rozluźni zbite grudki kompostu, przez co ułatwi korzeniom roślin penetrowanie gruntu i rozrastanie się.

Ilość dodatków powinniśmy ustalić samodzielnie, biorąc pod uwagę efekt końcowy, jaki chcemy uzyskać. Jeśli gleba ma być maksymalnie przepuszczalna, dodajmy do niej więcej piasku i torfu. Jeśli uprawiane rośliny wymagają jednak gruntu nie tylko przepuszczalnego, lecz jednocześnie wilgotnego, wybierzmy z kolei torf i glinę.

Zobacz także: Choroby ziół hodowanych w domu – co należy wiedzieć i jak je zwalczać

Jak sprawdzić, czy nasza gleba kompostowa została wykonana prawidłowo i jest rzeczywiście odpowiednia dla roślin. Możemy przeprowadzić tutaj próbę kiełkowania – im więcej nasion wzejdzie w tym podłożu, tym lepiej nadaje się do zastosowania w ogrodzieWięcej informacji na temat próby kiełkowania znajdziemy również tutaj.

Jak zrobić ziemię kompostową?

Ziemia kompostowa – gdzie się sprawdzi?

Prawidłowo przygotowaną glebę kompostową można z powodzeniem stosować jako samodzielne podłoże do uprawy roślin – czy to w doniczkach, czy też w szklarniach. Po prostu podsypmy nią rośliny, które wymagają odżywienia. Możemy także wymieszać ją z odrobiną normalnej, świeżej ziemi.

Porada eksperta

W przypadku uprawy doniczkowej warto najpierw przesiać ziemię kompostową przez sitko, aby usunąć z niej większe, nierozłożone grudki.

Ziemia kompostowa doskonale sprawdzi się także jako alternatywa dla klasycznej ściółki. Jeśli wymieszamy ją z nieco większą ilością gliny i torfu, będzie świetnie magazynować wodę, co zapobiegnie pękaniu podłoża na skutek przesuszenia.