Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Tynki

Strzałka w prawo

Tynki cementowo-wapienne

Strzałka w prawo

Tynki cementowo-wapienne

Kategoria produktów "Tynki cementowo-wapienne" obejmuje mieszanki składające się głównie z cementu i wapna, które służą do wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych.

Filtry

Tynki cementowo-wapienne

Kategoria produktów "Tynki cementowo-wapienne" obejmuje mieszanki składające się głównie z cementu i wapna, które służą do wykonywania tynków zewnętrznych i wewnętrznych.

1 produkt

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Tynki

Wyświetlanie 1 z 1 produktów

Uniwersalny i łatwy w użyciu – tynk cementowo-wapienny sprawdzi się na każdej powierzchni

Podczas prac wykończeniowych w trakcie każdej budowy czy remontu niezwykle ważną rolę odgrywa właściwy dobór materiałów. Wnętrze każdego pomieszczenia zasługuje na równe podłogi, ściany i sufit. Idealnym wyborem do wyrównania tych powierzchni będzie tynk cementowo-wapienny.

Tynk wapienno-cementowy powstaje w wyniku połączenia wapna gaszonego, cementu i kruszywa. W tej ostatniej roli sprawdzają się na przykład różnego rodzaju piaski i żwiry. Po zmieszaniu sypkich składników z wodą tworzy się plastyczna masa, której możesz użyć do wygładzenia ścian i sufitów. Dużą zaletą tego typu tynków jest to, że pracują razem z murami. Dzięki temu, że masa nawet po zastygnięciu pozostaje nieco elastyczna, to sama wchłania mikropęknięcia i utrzymuje gładkość przez długi czas.

Ten rodzaj zaprawy cementowej jest jedną z najpopularniejszych odmian na rynku. Mają na to wpływ jej praktyczne właściwości i spora uniwersalność. Tynki cementowo-wapienne wykazują wysoką przyczepność do podłoża. Mogą być wykorzystywane w różnych miejscach i w każdym z nich zachowują swoje najważniejsze zalety. Najczęściej możesz spotkać ściany otynkowane w ten sposób w korytarzach, sypialniach lub salonach, jednak dzięki odporności na wilgoć ten rodzaj tynku nadaje się także do kuchni czy łazienki.

Na wysoką popularność produktów cementowo-wapiennych wpływa również fakt, że są one wyjątkowo łatwe do przygotowania i użycia. W pełni gotową mieszankę kupisz w marketach budowlanych, takich jak sklepy Castorama. Gotowy tynk cementowo-wapienny dostępny jest zazwyczaj w trzydziestokilogramowych workach. Ten produkt mieszasz z wodą już na terenie budowy, a po chwili możesz używać powstałej masy do wygładzania powierzchni.

Gdzie i dlaczego warto wykorzystać gotowe tynki cementowo-wapienne?

Tynki cementowo-wapienne możesz użyć do wygładzenia praktycznie każdej powierzchni. Można go stosować na bloczkach betonowych, cegłach oraz innych materiałach o właściwościach mineralnych. Co ważne, w większości przypadków nie będą potrzebne żadne warstwy przygotowawcze. Ważne jest jednak, aby miejsce nakładania tynku było czyste, suche, a tynkowany mur nie powinien się kruszyć.

Tynk cementowo-wapienny umożliwia stworzenie jednolitej, białej i – co najważniejsze – idealnie gładkiej powierzchni. Gdy ostatnia warstwa nałożonego tynku wyschnie, możesz bez obaw pokryć go gładzią i wybraną farbą lub tapetą. Dzięki temu ściany i sufit zyskają wyjątkowy wygląd.

Produkty z tej kategorii można również wykorzystać w miejscach publicznych. Bardzo dobrze sprawdzą się w przedsiębiorstwach, takich jak restauracja, hotel czy salon kosmetyczny. Tynki cementowo-wapienne są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne niż konkurencyjne rodzaje tynków. Dzięki temu lepiej zabezpieczysz remontowane pomieszczenie. Pozwolą Ci przygotować bezpieczną i równą powierzchnię ścian, a wybrana farba lub tapeta sprawią, że wnętrze będzie robiło dobre wrażenie na odwiedzających.

Tynk cementowo-wapienny może być wykorzystywany także w miejscach, które są częściej narażone na występowanie wilgoci. Warstwa cementowo-wapienna bardzo dobrze reguluje przepuszczanie pary wodnej oraz dwutlenku węgla. W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka warto jednak zastosować dodatkową ochronę. Dla lepszego zabezpieczenia przed niszczącym działaniem wilgoci nałóż warstwę hydrofobizującą na powierzchnie przeznaczone do tynkowania.

Warstwę tynku cementowo-wapiennego położysz nie tylko wewnątrz domu, ale także na ścianach zewnętrznych. Specjalny tynk cementowo-wapienny zewnętrzny zazwyczaj nakłada się maszynowo, za pomocą agregatu tynkarskiego. Położoną masę możesz zetrzeć na gładko i uzyskać mocną, trwałą powierzchnię murów zewnętrznych nawet bez użycia dodatkowej gładzi. Zaprawa może być nakładana również na stare warstwy tynku. Ważne jedynie, aby nowa powierzchnia była mocniejsza niż poprzednia.

Niezależnie od tego, w którym miejscu położysz tynk, zyskasz ochronę przed rozwojem grzybów i mikroorganizmów. Połączenie cementu i wapnia reguluje wilgotność w pomieszczeniu i usuwa jej nadmiar. Właściwość ta wraz z zasadowym odczynem sprawiają również, że ten produkt będzie doskonały dla astmatyków oraz alergików. Dzięki zminimalizowaniu liczby drobnoustrojów w pokoju osoby wrażliwe na ich obecność mogą poczuć się w pełni komfortowo.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze tynku do danej powierzchni

W kategorii, którą są tynki cementowo-wapienne, znajdziesz wiele produktów, które najlepiej sprawdzą się w określonych zastosowaniach. Dlatego podczas wybierania konkretnego tynku przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów. Informacje, na które zwracamy uwagę poniżej, znajdziesz na opakowaniu danego produktu.

Przede wszystkim ważne jest to, do jakiego pomieszczenia potrzebujesz tynku. Niektóre tynki mają wzmocnione właściwości hydrofobowe – te sprawdzą się z pewnością w kuchniach i łazienkach, a także w wilgotnych podpiwniczeniach. Do pozostałych pomieszczeń możesz wybrać zwykły tynk cementowo-wapienny do użytku wewnętrznego. Jeśli chcesz tynkować mury na zewnątrz budynku, również zwróć uwagę na oznaczenia producenta.

Tynki zewnętrzne stanowią osobną grupę, spośród której na pewno wybierzesz odpowiednią mieszankę wapienno-cementową. W podobny sposób tynki cementowo-wapienne można podzielić na te do nakładania ręcznego oraz mechanicznego. W sklepach Castorama oferujemy także zaprawy szybkowiążące, aby skrócić czas potrzebny na uzyskanie gotowej powierzchni.

Bardzo istotna jest też wydajność opakowania. To od niej zależy, jaką powierzchnię pokryje jeden worek tynku – a zatem także to, ile ostatecznie wydasz na zakup mieszanki. Z wydajnością bezpośrednio powiązana jest też grubość warstwy danego tynku, jaką możesz położyć. Najczęściej jest to od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Jeżeli informacja o zalecanej grubości warstwy znajduje się na opakowaniu, nie warto jej przekraczać. W innym przypadku produkt może osłabić lub stracić część swoich właściwości i nie spełni oczekiwanej funkcji.

Zwróć też uwagę na jego składniki tynku. Poza podstawowymi elementami mieszanki cementowo-wapiennej w składzie tynku możesz spotkać na przykład perlit. Warto wybierać tynki wzbogacone o składniki mineralne. Poprawiają one zabezpieczenie powierzchni i ułatwiają odprowadzanie wilgoci.