Strona główna

Strzałka w prawo

Materiały budowlane

Strzałka w prawo

Tynki

Strzałka w prawo

Tynki mineralne

Strzałka w prawo

Tynki mineralne

Tynki mineralne pozwolą Ci wyrównać wybrane przez Ciebie powierzchnie. To rodzaj specjalnej powłoki wykończeniowej, dzięki której Twoja ściana będzie równa i gładka.

Filtry

Tynki mineralne

Tynki mineralne pozwolą Ci wyrównać wybrane przez Ciebie powierzchnie. To rodzaj specjalnej powłoki wykończeniowej, dzięki której Twoja ściana będzie równa i gładka.

3 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Tynki

Wyświetlanie 3 z 3 produktów

JAK WYKOŃCZYĆ POWIERZCHNIE, CZYLI WYBÓR TYNKU MINERALNEGO

Jesteś na etapie wykańczania pomieszczeń? A może chcesz zakończyć prace nad elewacją swojego nowego domu? Możliwe, że rozglądasz się zatem za najlepszymi i najbardziej dopasowanymi do Twoich potrzeb tynkami. Tynki mineralne pozwolą Ci wyrównać wybrane przez Ciebie powierzchnie. To rodzaj specjalnej powłoki wykończeniowej, dzięki której Twoja ściana będzie równa i gładka.

Tynki mineralne mają w swoim składzie spoiwo wapienne i cementowe oraz składniki mineralne o różnych właściwościach. Mogą to być na przykład wapień, marmur, kwarc, perlit i inne. Ich domieszki w odpowiednich proporcjach gwarantują zaprawie spoistość powierzchniową i pewność, że tynk będzie wykazywał szereg właściwości niezbędnych dla Twojej powierzchni. Wszystko dla Twojego spokoju i wygody.

TYNKI MINERALNE – DOBRY WYBÓR DLA TWOJEGO DOMU

Twój dom ma za zadanie ochronić Ciebie i Twoją rodzinę. Elewacja Twojego domu musi więc znieść wiele. Silny deszcz, śnieg, a nawet grad, siarczyste mrozy i wielkie upały. Na szczęście tynki mineralne dzięki szczelności powłoki charakteryzują się bardzo dużą trwałością. Mogą wielokrotnie zamarzać bez uszczerbku na swojej integralności. Tynki mineralne są też bardzo odporne na działanie zanieczyszczeń. W razie potrzeby możesz je też bez problemu umyć i nie martwić się, że je zniszczysz i doprowadzisz do odpadania tynku.

Zależy Ci na na trwałości, ale również na estetycznym wykończeniu? W tym również pomoże Ci tynk mineralny. Cena tej mieszanki nie jest bowiem wygórowana, a pozwoli Ci cieszyć się cienkowarstwowym tynkiem dekoracyjnym. Jeżeli lubisz pastelowe odcienie, wybierz odpowiadający Ci kolor i ciesz się pięknym domem!

TYNK MINERALNY – TAK, ALE JAKI WYBRAĆ? RODZAJE, WŁAŚCIWOŚCI

Wiesz już, że tynki mineralne sprawdzą się na Twojej budowie. Ale który wybrać? Możesz zadecydować o wyborze jednego z aż ośmiu typów tynków mineralnych.

Tynk cementowy dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze nadaje się na elewacje budynków. Nie jest to tynk najłatwiejszy do pracy – raczej trudno się go nakłada. Składa się głównie z cementu i piasku. Nie ma w sobie domieszki plastycznego wapnia, przez co jego rozdrabnianie jest utrudnione. Problemy przy nakładaniu rekompensuje jednak niebywała trwałość tynku cementowego. Brak wapna sprawia, że tynkowi niestraszne są uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci i wody.

Taki tynk charakteryzuje się niezwykle krótkim czasem wiązania. Dobrze więc, jeżeli nakładający ma doświadczenie w pracy z takim rodzajem tynku. Należy to robić sprawnie, ponieważ tynk zastyga bardzo szybko. Czasu na ewentualne poprawki jest niewiele. Dbaj, by nakładanie tynku cementowego odbywało się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. W przeciwnym wypadku na elewacji mogą pojawić się niechciane pęknięcia, ponieważ tynki cementowe należą do tynków kurczliwych.

Z kolei tynk cementowo-wapienny ma chropowatą powierzchnię. Przy umiejętnym nałożeniu tworzy ona tak zwanego „baranka”. Możesz jednak uzyskać za jego pomocą również gładkie wykończenie. W tym celu zastosuj gładź jako ostatnią, wyrównującą warstwę, bezpośrednio na tynk mineralny. Baranek jednak to niezwykle popularna technika. Nadanie tynkowi takiej struktury pozwoli ozdobić Twoją elewację. Gwarantuje to estetyczne wykończenie oraz łatwość w utrzymaniu takiej powierzchni.

Niestety, wilgoć i szkodliwe czynniki zewnętrzne mogą zniszczyć tynk cementowo-wapienny bez domieszek łatwiej niż inne tynki. Dlatego też istnieje inna zaprawa, podobna do tego typu tynku, ale o lepszych właściwościach. To tynk cementowo-polimerowy. Powstaje on w wyniku domieszania do tynku cementowo-wapiennego mieszanek polimerowych. Poprawiają one właściwości plastyczne tynku. Ma on piękne, gładkie wykończenie.

Tynk gipsowy dzięki swojej plastyczności jest bardzo łatwym i wygodnym w pracy tynkiem. Stosuj go jedynie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, bo zupełnie nie jest na nią odporny. Nie nadaje się przez to na przykład do łazienki czy pralni. Możesz temu jednak zaradzić. W pomieszczeniach o wysokim stopniu wilgotności pokryj tynk gipsowy dodatkową powłoką, na przykład specjalnie przeznaczonej do tego rodzaju pomieszczeń farby. Wyjściem z sytuacji jest również położenie na tynk gipsowy odpowiednich płytek.

Tynk wapienny to jedna z najsłabszych możliwych powłok, nieodporna na uszkodzenia. Przeznaczona jest raczej do punktowych napraw starych powierzchni. Bardzo źle znosi wilgoć. Tynk gipsowo-wapienny nie należy do tynków szczególnie odpornych na uszkodzenia, mimo to z powodzeniem możesz używać go do pomieszczeń o standardowej wilgotności.

Tynk polimerowy to mieszanka o bardzo dobrej elastyczności, na bazie silikonu lub żywic akrylowych. Jako powłoka jest bardzo zwarty, nie przepuszcza pary. Tynk strukturalny zaś pełni funkcję ozdobną. Wybierz go, jeśli zależy Ci na różnokolorowych wzorach. Stosuj go na mokre ściany, zaraz po wykończeniu ich innym tynkiem. Jest najbardziej atrakcyjny wizualnie spośród tynków mineralnych.