Produkty

Miecznica

Łac. Sisyrinchium

Miecznica

Miecznica, z łac. Sisyrinchium, jest rodzajem roślin z rodziny kosaćcowatych. Obejmuje ok. 70-150 gatunków, których ojczyzną jest Ameryka Północna, Ameryka Południowa, a także Grenlandia i Hawaje.

Najniższe gatunki miecznicy dorastają do 15 cm wysokości, najwyższe nawet do 60 cm. Największą dekoracją tej rośliny są kwiaty – choć niewielkie, to bujnie pokrywają roślinę. Są dość nietrwałe, ale pojawiają się na gałązkach stopniowo i stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato. Osiągają wielkość ok. 1 cm średnicy. Liście natomiast są wąskie, przypominają nieco trawę i tworzą atrakcyjne wachlarze, dorastające do 30 cm długości.

Miecznica jest łatwą w uprawie rośliną, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki. Wymaga pełnego słońca, ale dobrze poradzi sobie również w lekkim półcieniu – wówczas trzeba się jednak liczyć z nieco słabszym kwitnieniem. Wzrasta w niemal każdej przepuszczalnej glebie, warto jednak, żeby była ona również żyzna i bogata w składniki organiczne oraz nie nasiąkała zbyt mocno wodą – choć miecznica lubi wilgoć, to nie znosi zalewania, najlepsza będzie zatem umiarkowanie wilgotna ziemia. Wyjątkiem jest okres sadzenia roślin, kiedy trzeba je intensywnie nawadniać, aby przyjęły się w gruncie. Można ją umieszczać na otwartych przestrzeniach lub na skrajach zarośli i linii drzew.

Najlepiej kwitną młode miecznice, dlatego warto warto dzielić kępki co 2 lata. Więdnące kwiaty i usychające liście należy usuwać, aby zapewnić roślinie lepsze kwitnienie. Roślinę można rozmnażać z nasion do inspektu jesienią lub wiosną lub wiosną poprzez podział. Pielęgnacja miecznic jest nieskomplikowana, ponieważ są one niewrażliwe na choroby i ataki szkodników.

Miecznice rozsiewają się same, więc mogą stworzyć atrakcyjną dekorację dużej części ogrodu, jednak należy kontrolować jej rozmnażanie, ponieważ inaczej staną się uciążliwym zagrożeniem dla innych kwiatów. Dobrze prezentują się przy zbiornikach wodnych i w ogródkach skalnych, ale nadają się też do obsadzania rabatek i jako kwiat górujący nad poduszkowymi roślinami.

Data publikacji: 24.02.2017