Miniatury drzewek owocowych

W sklepach ogrodniczych coraz częściej spotykamy na tyle ciekawie prezentujące się okazy roślin, że od razu mamy ochotę przenieść je do swojego otoczenia. Do takich zaliczyć można miniatury drzewek owocowych. Możemy je hodować zarówno w domu w donicach, jak i w małych ogrodach, na tarasach czy balkonach. Stanowić będą nie tylko ciekawą dekorację, ale i podręczne źródło świeżych owoców.

Miniatury drzewek owocowych

Jak powstają?

Nieco podobnie jak przy hodowli drzewek bonzai, tak i wśród drzewek owocowych dokonuje się swoistej miniaturyzacji. Owocowe, małe egzemplarze wyrastają ze specjalnie uzyskiwanych, genetycznie otrzymywanych podkładek uzyskiwanych z nasion lub podczas rozmnażania wegetatywnego. Żeby być producentem sadzonek takich drzewek, trzeba wykupić i opłacać specjalną licencję, z kolei bonsai miniaturyzuje się jedynie poprzez pielęgnację, w tym wypadku właściwe przycinanie.

Małe drzewka owocowe hodowane są w sposób podobny do drzew o typowych rozmiarach, mają te same wymagania, cykl rozwoju, kwitnienia czy owocowania. Są bardzo podobne do swoich standardowych odpowiedników, różnią się jedynie rozmiarem zarówno samej rośliny, jak i jej owoców oraz tym, że są samopylne.

Najchętniej uprawiane miniatury drzew owocowych

Do gatunków najczęściej uprawianych miniatur drzew owocowych należą:

- jabłonie,

- grusze,

- czereśnie,

- wiśnie,

- śliwy,

-  nektarynki,

- brzoskwinie,

- morele.

Jabłonie

Szczepione jabłonie karłowate dobrze nadają się do upraw doniczkowych na tarasie, balkonie, a także do uprawy w gruncie. Ustawienie kilku donic z małymi drzewkami – nawet na niewielkiej powierzchni – może stwarzać wrażenie sporego sadu.

Przeznaczone do upraw miniatur drzew owocowych donice czy pojemniki powinny mieć średnicę co najmniej 30 cm i spore otwory na dnie. W dolnej warstwie naczynia warto zapewnić około 5-centymetrową warstwę drenażu (żwir, kamyki). Zaraz po zasadzeniu umieszczamy donice w nasłonecznionym miejscu i systematycznie podlewamy, najlepiej deszczówką. Wiosną dobrze jest zasilić ziemię nawozem organicznym, a latem co 2 tygodnie stosować odżywcze nawozy w płynie. Na zimę zabezpieczamy roślinę wraz z donicą agrowłókniną, workiem jutowym czy folią rozpiętą nad koroną (np. na ramie z drewna). Donice możemy także na zimę przenosić w miejsca chłodne, suche, ale przewiewne i nie narażone na mróz. Pierwsze owoce pojawiają się zwykle po 2 sezonach.

 Polecane odmiany miniaturowych jabłoni to:

- balerina – grupa odmian jabłoni, która rośnie kolumnowo, jest dość odporna na mróz, ma obwód 30 cm i wysokość 2-2,5 m. Można je sadzić w odległości co około 60 cm. Warto jest umieszczać koło siebie kilka różnych odmian tego gatunku, bo poprawia to owocowanie,

- karłowa odmiana jabłoni, o wysokości do 50 cm, do uprawy zarówno w gruncie, jak i w donicach, rodzi czerwonożółte owoce. Ma małe wymagania, a poprzez cięcie uzyskuje się ładny i gęsty pokrój drzewka oraz spore owoce. Jest rośliną, która świetnie nadaje się do patio.

Miniatury drzewek owocowych

Grusze

Grusze kolumnowe rosną wolniej, można je sadzić w donicach oraz w gruncie. Wyróżniamy tu odmiany:

- z zielonkawymi, soczystymi owocami. Następnie aromatyczne gruszki uzyskują barwę żółtą, nadają się do długiego przechowywania,

- z owocami zielonymi o czerwonym rumieńcu, słodkimi, o wadze nawet do 150 g,

- grusze karłowe o wysokości do 40 cm, ze słodkimi owocami. Drzewko to warto przycinać, zyskuje wówczas na wyglądzie i plonach, szczególnie dobrze prezentuje się na tarasach.

Najnowsze trendy

Obecnie zaczynają być u nas modne brzoskwinie, kolumnowe czereśnie, morele czy rośliny cytrusowe. Na zachodzie Europy oraz w USA szeroko dostępne i chętnie uprawiane są miniaturowe drzewka i krzewy migdałowców, nektarynek czy cytryn. Niezwykle dekoracyjnie wyglądają uprawy gatunków owocowych wzdłuż trejażu. Do tego typu niełatwych i ambitnych ogrodniczych zadań drzewka karłowe świetnie się nadają.