Produkty

Uprawa i pielęgnacja malin i jeżyn

Uprawa i pielęgnacja malin i jeżyn

Maliny to jedne z najpopularniejszych owoców, które sadzimy na swoich działkach czy w ogrodach. Nieco mniej popularne, ale nie mniej smaczne są jeżyny – krzewy owocowe zbliżone wyglądem i warunkami uprawy do malin. O czym należy pamiętać, decydując się na uprawę tych owoców?

Maliny i jeżyny to krzewy owocowe wywodzące się z jednej rodziny i mające bardzo zbliżone upodobania co do warunków uprawy. Przy spełnieniu określonych warunków wydają zdrowe i smaczne owoce, które nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i na rozmaite przetwory.

JeżynyKrzewy malin i jeżyn nie mają szczególnych wymagań co do rodzaju gleby, w której rosną. Jednak ze względu na ich płytki system korzeniowy należy unikać podłoża piaszczystego i suchego, a także zbyt wilgotnego i podmokłego, które sprzyja z kolei rozwojowi chorób.

Najlepszym czasem na posadzenie krzewów malin i jeżyn jest wczesna wiosna albo późna jesień. Wiosna to jednak pora bardziej odpowiednia, bowiem pozwala uniknąć przymrozków i ograniczyć ryzyko przemarznięcia młodych sadzonek. Jeżeli jednak decydujemy się na zasadzenie roślin jesienią, pamiętajmy, by obsypać je kopczykami ziemi, które pozwolą ochronić system korzeniowy przed przemarznięciem.

Krzewy umieszczamy płytko w glebie, na głębokość ok. 2 cm, a następnie podlewamy, ubijamy ziemię dookoła i przycinamy na wysokość 10-15 cm. Dzięki temu rośliny łatwiej się ukorzenią i rozrosną, co z kolei wpłynie na większy plon w kolejnych latach.

Zarówno maliny, jak i jeżyny wymagają regularnego przycinania. Są to krzewy, które owocują na pędach dwuletnich (poza odmianami wydającymi plon na pędach jednorocznych) – wszystkie pędy, na których w danym sezonie pojawiły się owoce, należy następnie przyciąć tuż przy ziemi. Jeżeli nasza odmiana powtarza owocowanie, przycinamy je dopiero po drugim zbiorze – inne tuż po zakończeniu owocowania, gdy są jeszcze zielone i świeże. Skracanie ma również inne znaczenie – należy bowiem unikać zbytniego zagęszczenia rozłogów. Dlatego każdego roku usuwamy także część pędów jednorocznych, pozostawiając jedynie te najsilniejsze. Właściwe i regularne podcinanie wpływa na ograniczenie rozwoju chorób, a także skutkuje obfitym owocowaniem.

Powinniśmy także pamiętać, by chronić krzewy malin i jeżyn przed szkodnikami. Są one atakowane przez klistnika malinowca – jego niewielkie, czarne larwy zauważyć Nawóz do winorośli i jeżynmożemy w owocach. Aby uniknąć jego obecności, maliny i jeżyny należy opryskiwać odpowiednimi preparatami zanim jeszcze zakwitną. Poza tym malinom i jeżynom zagrażają także choroby wirusowe, które rozpoznamy po kurczeniu się i fałdowaniu liści i pojawiających się na nich jaśniejszych plamach. Krzewy, które zostały zainfekowane wirusem, należy w całości usunąć. Jeszcze jednym zagrożeniem jest choroba grzybiczna, tzw. zamieranie pędów. Objawia się ona plamami w kolorze szarofioletowym, które pojawiają się na dolnych fragmentach pędów tegorocznych. Jeśli dostrzeżemy je na naszych krzewach, porażone części roślin usuwamy i zakopujemy bądź palimy.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej
Zobacz przegląd najpopularniejszych roślin, dzięki którym otoczenie Twojej posesji przybierze najróżniejsze kształty i kolory. Od wyboru...
Czytaj więcej

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.01.2016
Bardzo chcę w tym roku zasadzić maliny, więc przyda mi się taka wiedza. Dziękuję!

Ocena i komentarz dla:

Uprawa i pielęgnacja malin i jeżyn