Produkty

Miodownik

Łac. Melittis

Miodownik

Miodownik, z łac. Melittis, jest rodzajem roślin z rodziny jasnotowatych. Gatunkiem typowym tego rodzaju jest miodownik melisowaty, występujący w południowej i centralnej Europie, również na terenie Polski. Jest byliną zielną dorastającą do ok. 70 cm wysokości, choć za ładniejsze uważane są niższe okazy. 

Miodownik wytwarza spore kwiaty zebrane w okółki, które pokrywają roślinę latem, w okresie od maja do lipca. Rurkowate, dwuwargowe kwiaty przyjmują zabarwienie od białego, przez różowy, aż po fioletowy, często płatki posiadają dwa, przechodzące przez siebie kolory. Wytwarzają intensywny zapach, przywodzący na myśl cytrynę. Zielone liście są jajowate i ząbkowane, i również są aromatyczne – przypominają zapach marzanki wonnej.

Roślinę z powodzeniem można uprawiać w polskich ogrodach, ponieważ wykazuje wysoką odporność na mrozy, nawet do -25°C. W naturze występuje na otwartych terenach oraz w widnych lasach i zaroślach, dlatego odpowiednim stanowiskiem dla miodownika będzie pełne słońce lub lekki półcień – w delikatnie osłoniętym miejscu wzrasta lepiej i piękniej kwitnie. Wymaga mocno przepuszczalnego i żyznego podłoża o umiarkowanej wilgotności.

W porze letnich susz należy pamiętać o częstym nawadnianiu rośliny. Najłatwiejszą metodą rozmnażania miodownika jest wysiew z nasion – zabieg ten powinno się wykonać jesienią. Podział ze starszych roślin jest możliwy do wykonania wiosną lub po kwitnięciu, jednak zanim takie sadzonki się przyjmą, może minąć sporo czasu. Miodownik nie sprawia większych problemów podczas uprawy, gdyż zazwyczaj nie atakują go choroby lub szkodniki.

Miodownik będzie odpowiednią rośliną na rabaty kwiatowe oraz do zielnych ogródków. Można go również uprawiać w pojemnikach i wykorzystywać jako dekoracyjną roślinę doniczkową w mieszkaniach. Używa się go również do przyrządzania nalewek o działaniu leczniczym – w medycynie ludowej jest popularny jako środek relaksujący i wzmacniający. Ma także pomagać przy schorzeniach wątroby, cukrzycy i zmianach skórnych.

Data publikacji: 27.02.2017