Produkty

Mydleniec

Łac. Koelreuteria

Mydleniec

Mydleniec, z łac. Koelreuteria, to rodzaj roślin pochodzący z rodziny mydleńcowatych. Naturalnie występuje na obszarze Azji, konkretnie w Chinach, Korei, Japonii i na Tajwanie. W Europie najczęściej spotykany jest mydleniec wiechowaty (Koelreuteria paniculata).

Roślina przyjmuje formę drzew lub krzewów i jest chętnie uprawiana ze względu na swoje atrakcyjne ulistnienie i piękne, złociste kwiaty. U mydleńca wiechowatego liście pojawiają się wiosną i przybierają czerwone zabarwienie. Z upływem czasu zielenieją, komponując się z wyglądem letniego ogrodu, zaś jesienią zmieniają odcienie na żółty i czerwony. Liście są duże, osiągające ok. 45 cm długości. Kwiaty mydleńca obsypują gałęzie w połowie lub pod koniec lata – są niewielkie, o średnicy ok. 1,5 cm i posiadają żółty lub złocisty kolor. Cała roślina po 20 latach dorasta 10 metrów wysokości, lecz młodsze okazy zazwyczaj są 4-metrowe.

Mydleniec można sadzić wiosną lub jesienią. Najlepiej czuje się na suchych, gorących i dobrze nasłonecznionych stanowiskach. W podłożu o niskiej wilgotności liście krzewu intensywniej się przebarwiają. Zazwyczaj mydleniec jest odporny na przymrozki, ale młodsze okazy powinno się okrywać na zimę. Przycinanie mydleńca nie jest konieczne, ale można wykonać ten zabieg na młodych roślinach, co może pomóc zagęścić ich koronę. Powinno się również usuwać stare, usychające gałęzie pod koniec zimy. Mydleniec najczęściej nie choruje, ale może go zaatakować grzyb – gruzłek cynobrowy. Wówczas konieczne jest wycięcie zarażonych gałęzi oraz ich spalenie.

Mydleniec najczęściej wykorzystywany jest w ogrodach, parkach i na skwerach, ze względu na wysokie walory dekoracyjne oraz łatwą pielęgnację. Dobrze zaprezentuje się jako soliter, uwydatniając mnogość swoich barw na przestrzeni całego roku. Z tego względy zalecany jest raczej do sporych ogrodów, gdzie można pozwolić sobie na zasadzenie samodzielnego drzewa. Kwiaty mydleńca dawniej miały zastosowanie w medycynie chińskiej, natomiast z liści i gałązek produkowano czarny barwnik.

Data publikacji: 27.02.2017