Produkty

Mydlnica bazyliowata

Łac. Saponaria ocymoides

Mydlnica bazyliowata

Mydlnica bazyliowata, z łac. Saponaria ocymoides, to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych. W stanie naturalnym występuje na terenie Alp (wyjątek stanowi ich północno-wschodnia część) oraz w Hiszpanii, południowej Francji i we Włoszech, choć obecnie można ją spotkać w różnych miejscach świata. 

Omawiany gatunek cechuje się niskim, dochodzącym do 25 cm wzrostem i dużą szerokością kęp. Liście rośliny są bardzo drobne, podobnie jak kwiaty, lecz ogromna ich mnogość sprawia wrażenie kwitnącego dywanu o białej lub różowej barwie.

Mydlnica bazyliowata najlepiej rośnie w słonecznym, ciepłym miejscu na żyznym i zasadowo-wapiennympodłożu. Roślina nie ma specyficznych wymagań co do gleby, choć woli te przepuszczalne, charakteryzujące się przeciętną wilgotnością. Z uwagi na jej szerokie rozrosty zaleca się jej przycinanie, najlepiej po okresie kwitnienia, w celu przerzedzenia zbyt zrośniętych kęp. Kwiaty w następnym roku odrastają, jednak nie w tak dużej ilości, jak w minionym roku. Brak także szczególnych czynników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla mydlnicy. W kwestii rozmnażania, wyróżnia się wysiew nasion oraz sadzonki zielne.

Nasiona umieszczamy w pojemnikach już na przełomie stycznia i lutego, po czym zakrywamy je folią bądź też specjalną pokrywką w celu zachowania wilgotności. Ponadto, warto włożyć je na okres około sześciu tygodni do chłodziarki. Po wyjęciu i umieszczeniu ich w temperaturze pokojowej następuje szybki wschód roślin. W chwili, gdy pojawiają się dwa-trzy liście zaleca się ich pikowanie do doniczki. Do gruntu wysadzamy je dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, tj. w sierpniu. Kwiaty mydlnicy zebrane w kwiatostany wyrastają dopiero w kolejnym roku.

Roślina wykazuje właściwości dekoracyjne i bardzo dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych i na brzegach rabat bylinowych. Idealna nadaje się także do uprawy w skrzyniach czy też pojemnikach, zdobiąc tarasy oraz balkony. Najlepiej wygląda jednak sadzona w grupach po kilka sztuk.