Produkty

Myszopłoch

Łac. Ruscus

Myszopłoch

Myszopłoch, z łac. Ruscus, jest rodzajem roślin z rodziny szparagowatych, choć w niektórych klasyfikacjach zaliczanym do rodziny myszopłochowatych. W naturze spotykane są w Europie, szczególnie w basenie Morza Śródziemnego, Azji Zachodniej oraz na Azorach.

Myszopłoch nie może być uprawiany w Polsce w gruncie, ponieważ jest wrażliwy na mróz i mógłby nie przetrwać zimy. Jest jednak chętnie hodowany w pojemnikach, ze względu na swoje doskonałe właściwości lecznicze. Wieloletnia roślina zimozielona wyróżnia się przede wszystkim zwracającymi uwagę czerwonymi jagodami. Liście myszopłochu są niewielkie i kształtem przypominają łuski. Drobne kwiatki wyrastają na spłaszczonych pędach wiosną lub jesienią. Gatunkiem typowym myszopłochu jest Rucus aculeatus, czyli myszopłoch kolczasty.

Roślina posiada mocno rozwinięty system korzeniowy, dlatego w uprawie doniczkowej należy pamiętać o systematycznym przesadzaniu jej do coraz to większych pojemników. Podczas tego zabiegu można również nieco przycinać na długość oraz usuwać zaschnięte pędy. Myszopłoch przyjmie się w każdej przepuszczalnej glebie. Preferuje stanowiska zacienione, ale też dobrze znosi słońce. Na wiosnę można rozmnażać go poprzez podział. Regularne podlewanie jest niezbędne w przypadku młodszych okazów, starsze natomiast cechują się wyższą odpornością na suszę, ale warto pamiętać o ich oszczędnym nawadnianiu. Uprawa myszopłochu jest o tyle przyjemna, że jest on odporny na ataki chorób lub szkodników.

Myszopłoch jest rośliną bardzo dekoracyjną, przez co jego liście często wykorzystywane są we florystyce jako oprawa dla kwiatowych bukietów. Znane są również jego walory lecznicze – wyciągi z kłączy tej rośliny zwiększają napięcie ścianek naczyń żylnych i znajdują zastosowanie przy chorobach hemoroidalnych, stanach zapalnych żył, zakrzepach i niewydolności naczyń żylnych. Ekstrakt z myszopłochu wykorzystywany jest także w kosmetyce – w preparatach do twarzy działa przeciwko opuchliźnie, zaczerwienieniom oraz stanom zapalnym.

Data publikacji: 27.02.2017