Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Architektura ogrodowa

Strzałka w prawo

Obrzeża

Strzałka w prawo

Obrzeża drewniane

Strzałka w prawo

Obrzeża drewniane

Obrzeża drewniane to idealny sposób na wyeksponowanie i ochronę kwiatów, krzewów i roślin w ogrodzie. Dzięki nim można w prosty i estetyczny sposób oddzielić różne części ogrodu, tworząc w ten sposób wyjątkowe aranżacje.

Filtry

Obrzeża drewniane

Obrzeża drewniane to idealny sposób na wyeksponowanie i ochronę kwiatów, krzewów i roślin w ogrodzie. Dzięki nim można w prosty i estetyczny sposób oddzielić różne części ogrodu, tworząc w ten sposób wyjątkowe aranżacje.

8 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Obrzeża

Wyświetlanie 8 z 8 produktów

Obrzeża drewniane – estetyczne i funkcjonalne wykończenie trawników

Ogród może prezentować się jeszcze piękniej, jeśli wprowadzisz do niego odrobinę ładu. Właściwe wydzielenie stref, w których znajdują się kwiaty, pozwoli Ci zaprowadzić porządek wśród hodowanych roślin. Również wyznaczenie ścieżek w wyraźny sposób ułatwi stworzenie ogrodu o wyjątkowym uroku.

Obrzeża drewniane pełnią wiele funkcji w ogrodzie. Przede wszystkim służą do wydzielania jego elementów. Mogą to być rabaty z kwiatami, ogródki warzywne, ale też ścieżki. Takie obrzeża nadają się do chodników o naturalnym wyglądzie. Dzięki nim możesz nie tylko wyznaczyć ścieżki, ale też powstrzymać trawnik przed ich zarastaniem.

Obrzeża chodnikowe są dostępne w kilku różnych postaciach. Mogą być to rollbordery, czyli połączone sznurkiem lub drutem palisady drewniane. Obrzeża są także sprzedawane jako osobne palisady, chociaż rozwiązanie to występuje niezwykle rzadko ze względu na czasochłonny montaż.

Wszystkie obrzeża są wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, a także na wilgoć z gleby. Dzięki temu mogą służyć przez wiele sezonów.

Drewniane palisady to bardzo praktyczne, ale też estetyczne rozwiązanie do Twojego ogrodu. Ich wygląd, a także funkcjonalność sprawiają, że chętnie stosuje się ten produkt zarówno na terenach zielonych miejskich, jak i w przydomowych ogrodach.

Palisady drewniane pozwolą Ci wydzielić rabaty i wyznaczyć ścieżki

Obrzeża drewniane charakteryzują się estetycznym wyglądem. Z tego względu sprawdzają się jako dekoracja w każdym ogrodzie. Jeśli otoczysz nimi rabaty z kwiatami, zyskasz bardzo ciekawy sposób zaaranżowania ogrodu.

Drewniana palisada może posłużyć do wyznaczenia ścieżek w Twoim ogrodzie. Dzięki temu unikniesz ich zarastania. Znacznie łatwiej będziesz poruszał się po z góry wyznaczonych drogach. Nie tylko unikniesz zdeptania kwiatów lub warzyw, które posadziłeś. Nie będziesz także niszczył swojego trawnika.

Obrzeża drewniane chronią ścieżki przed zarastaniem trawą. Oznacza to, że przynajmniej w tym miejscu zapomnisz o regularnym koszeniu. Tak wyznaczone drogi możesz wysypać żwirem. Palisada drewniana skutecznie zapobiegnie jego rozsypywaniu się po całym ogrodzie.

Palisady drewniane mogą także przydać się podczas tworzenia stref w ogrodzie. Planujesz miejsce na ogródek warzywny? A może chcesz stworzyć przestrzeń wypełnioną kwiatami? Obrzeża ogrodowe drewniane umożliwią Ci łatwe wytyczenie takiego obszaru. Możesz nawet wyznaczyć dzięki nim piaskownicę dla swoich dzieci. Obrzeża z drewna zatrzymają piasek na danym obszarze. Równocześnie będą bezpieczne dla bawiących się w piaskownicy pociech.

Obrzeża ogrodowe drewniane – rollbordery na sznurku, drucie czy na listwie?

Obrzeża drewniane są dostępne w trzech różnych wariantach. W każdym wykonane są jednak z drewnianych pali lub półpali. Różnice dotyczą natomiast sposobu, w jaki zostały ze sobą połączone.

Palisady drewniane na sznurku to bardzo elastyczny produkt. W tym przypadku elementem łączącym palisady jest gruby sznurek. Rozwiązanie to charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością. Sznurek wyłącznie łączy ze sobą drewniane elementy, ale nie wpływa w żaden sposób na kształt wykonanego obrzeża.

Minusem takiego rozwiązania jest pewna trudność w montażu takiej palisady. Należy się postarać, aby obrzeże było wykonane prosto. Co więcej, samo wbijanie pali może sprawiać trudności osobie bez większego doświadczenia.

Drewniane obrzeża na drucie to inny wariant modelu ze sznurkiem. W tym przypadku elementem łączącym jest drut o pewnej sztywności. Jeśli odpowiednio go wygniesz, możesz stworzyć dowolny kształt palisady. Co więcej, takie sztywne połączenie ułatwia montaż obrzeża.

Zarówno palisady drewniane sznurkowe, jak i z drutem umożliwiają wykonywanie dowolnych kształtów obrzeży. Mogą być zaokrąglone, ale też możesz zdecydować się na dowolny geometryczny kształt. Różnice dotyczą łatwości, z jaką to zrobisz. O ile model sznurkowy bez najmniejszego wysiłku kształtujesz, jak chcesz, o tyle drut jest trudniejszy do wygięcia. Ma to wpływ na samo montowanie palisady w ogrodzie.

Drewniane obrzeża mogą być również na listwie. Jest to sztywna listwa ułożona w sposób poprzeczny do palisady. Innymi słowy, takie drewniane modele mogą wyglądać jak niewielki płotek z drewna. Listwa zapewnia im dużą sztywność. Dzięki temu zamontowanie palisady jest bardzo proste.

Palisada drewniana na listwie jest mało uniwersalnym produktem. Nie możesz jej wyginać czy łamać. Nadaje się do wyznaczania terenów o prostych bokach. Możesz za jej pomocą stworzyć obszar kwadratowy lub prostokątny. Należy jednak przy tym połączyć ze sobą kilka palisad.

Model ten charakteryzuje się najłatwiejszym montażem. Zapewnia także idealnie równe obrzeże.

Jakie właściwości powinny wykazywać drewniane palisady?

Obrzeża drewniane mogą różnić się pod wieloma względami. Rodzaj drewna to tylko jeden z kryteriów, które powinieneś wziąć pod uwagę. Drewno samo w sobie nie jest najbardziej wytrzymałym materiałem, dlatego postaw na gatunki o większej wytrzymałości. Palisada drewniana z dębu będzie nie tylko estetyczna. To również jeden z trwalszych gatunków, który lepiej znosi trudne warunki panujące na zewnątrz.

Obrzeża ogrodowe drewniane powinny być także odpowiednio zaimpregnowane. Dzięki temu są w stanie dobrze spełniać swoje funkcje. Wykazują także większą odporność na warunki zewnętrzne.

Rozmiar palisady również ma znaczenie pod względem tego, co jesteś w stanie z niej wykonać. Palisada drewniana 250 cm może być wykorzystana do montażu wzdłuż ścieżki, ale też do wyznaczenia dużego obszaru w ogrodzie. Nie będzie jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz otoczyć małe rabaty z kwiatami.

Palisada drewniana 250 cm nadaje się również do tworzenia piaskownicy. Jej długość ułatwia wyznaczanie większych obszarów o dowolnym przeznaczeniu.

Rozmiar poszczególnych palisad także ma znaczenie, głównie ze względów estetycznych. Mniejsze prezentują się elegancko i minimalistycznie. Większe przyciągają spojrzenia i stają się wyraźną dekoracją całego ogrodu.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z tej kategorii.