Produkty

Onoklea wrażliwa

Łac. Onoclea sensibilis

Onoklea wrażliwa

Onoklea wrażliwa, z łac. Onoclea sensibilis, to gatunek paproci z rodziny wietlicowatych, który pochodzi z wilgotnych rejonów Ameryki Północnej i Azji. Bylina jest mrozoodporna, tworzy kępy i może osiągnąć około 50 cm wysokości. Paproć charakteryzuje się oryginalnymi liśćmi nieco odbiegającymi wyglądem od tych, które można spotkać w polskich lasach. Są trójkątne i wzniesione w górę.  

To, co czyni liście onoklei wrażliwej wyjątkowymi to kolor, który wiosną jest różowobrązowy; później przebarwiają się na intensywnie zielone, a jesienią – żółto-brązowe. Pierzaste i głęboko powcinane są wzniesione i mogą osiągnąć długość 50 cm. Liście tej paproci opadają na zimę. W warunkach naturalnych onoklea wrażliwa wybierze stanowiska w pobliżu sadzawek, jezior czy stawów – jest bardzo wilgociolubna. Roślina ta szybko się rozrasta.

Czy onokleę wrażliwą da się uprawiać w ogrodzie również w polskiej strefie klimatycznej? Paproć ta jest całkowicie mrozoodporna, dlatego z powodzeniem można ją włączyć w kompozycje przydomowe. W sprzyjających warunkach długo może ozdabiać ogród. Jakie warunki należy jej zapewnić? Przede wszystkim onoklea wrażliwa najlepiej będzie się czuła na stanowisku bardzo wilgotnym, dlatego należy wybrać jej miejsce niemal podmokle, optymalnie – jak najbliżej jakiejś wody.

Roślina woli cień, zniesie jednak nasłonecznienie, jeśli będzie jej dość wilgotno. Gleba powinna być żyzna i najlepiej kwaśna. Można wzbogacić ją torfem i nawozami organicznymi. Onoklei wrażliwej zaleca się nie przesadzać; powinna być również osłonięta przed wiatrem. Onokleę wrażliwą łatwo można rozmnożyć poprzez odrosty wiosną. Rzadziej wykonuje się to z jej zarodników.

Ten gatunek paproci może prezentować się efektownie szczególnie w rozległych ogrodach, jak i parkach, porastając brzegi strumieni, stawów czy tereny podmokłe. Dobrze wygląda w cieniu drzew i pod płotami, murami czy ścianami. Onoklea wrażliwa znajduje również zastosowanie w suchych bukietach. Może też świetnie spisać się jako roślina okrywowa.