Produkty

Opuncja

Łac. Opuntia

Opuncja

Opuncja, z łac. Opuntia, potocznie nazywana kaktusem paletkowym i „uchem Myszki Miki”, to rodzaj rośliny-sukulentu z rodzaju kaktusowatych. Oryginalnie pochodzi z obu Ameryk – występuje od Kanady po Chile; najwięcej zaś gatunków pojawia się w Meksyku.

Opuncja wyróżnia się charakterystycznymi pędami podzielonymi na płaskie lub cylindryczne człony bez żeber. Tak, jak wszystkie kaktusy, posiada areole, czyli miejsca, z których wyrastają ciernie. Kolce opuncji są drobne i haczykowate, mają również kruchą podstawę i nazywane są glochidami. Niekiedy ciernie te tworzą dekoracyjne skupiska o wyraźnych kolorach, jak w przypadku Opuntia microdasys, której pędy są jasnozielone, a glochidy białe, żółte, brązowe lub czerwone. Dekoracyjne kwiaty pojawiają się na dojrzałych opuncjach i wyrastają z krawędzi lub środka płaskich pędów. Ich kolory mogą być różowe, żółte, lub pomarańczowe. Najbardziej rozpoznawalne są opuncje o szarozielonych, jasnych pędach i brązowawych glochidach. Sukulent ten przybiera formę pnącą lub krzewu a nawet niewielkiego drzewa. Opuncja również wydaje owoce, u niektórych gatunków mięsiste, u niektórych suche. Są barwy zielonej, żółtej i czerwonej, mogą być cierniste lub gładkie, a ich wielkość waha się między 1 a 12 cm długości.

Opuncja wymaga oczywiście specjalnych warunków do uprawy – powinna być umieszczona w pełnym nasłonecznieniu przez cały rok i w odpowiednim podłożu – np. specjalnej ziemi dla kaktusów. Nie będzie dobrze znosiła zbyt dużej wilgotności powietrza, ani częstego podlewania. Zimą opuncja nie powinna być nawadniana wcale, a od wiosny do jesieni raz na miesiąc. Należy również unikać przesadzania, ponieważ jej korzenie są delikatne. Pełny rozwój dużych gatunków i kwitnienie będzie możliwe wyłącznie w gruncie. W doniczce opuncja jest w stanie przeżyć od 5 do 10 lat. Od kwietnia do września raz w miesiącu zaleca się nawozić ten sukulent specjalnym nawozem płynnym do kaktusów. Większość gatunków nie przetrwa w temperaturze poniżej 7°C.

Można rozmnażać opuncję poprzez siew na wiosnę w temperaturze 22°C. Nasiona pozyskane z owoców warto namoczyć na dobę w letniej wodzie, co sprzyja kiełkowaniu. Również każda część kaktusa może stanowić sadzonkę.

Opuncja jest ozdobnym kaktusem do wnętrz i szklarni. W krajach o ciepłym klimacie jest również uprawiana jako roślina żywopłotowa. Gatunki, które nadają się do hodowania na zewnątrz w klimacie polskim to: O. humifusa, O. comanchica, O. rhodantha, O. fragilis i O. polyacanth. Owoce niektórych opuncji są jadalne, a pędy wykorzystywane do przetworów czy na paszę dla zwierząt.