Produkty

Parzydło

Łac. Aruncus

Parzydło

Parzydło, z łac. Aruncus, to bylina z rodziny różowatych. Jego ojczyzną jest Europa, Azja oraz Ameryka Północna. Można go także spotkać na rodzimych terenach w Sudetach oraz Karpatach pod postacią parzydła leśnego. Występuje także w środkowej Polsce oraz na wyżynach.

Roślina ta jest objęta częściową ochroną. Popularna bylina ogrodowa jest ceniona za piękne kwiaty i imponujący wzrost – dochodzi nawet do 2 m wysokości. W warunkach naturalnych tworzy skupiska kęp o średnicy 1,2 m. Na wzniesionych i rozgałęziających się pędach znajdują się łodygowe i odziomkowe, długoogonkowe i duże liście. Zdarza się, że są podwójne, a czasem nawet potrójne. Mają zielony odcień, który wraz z nastaniem jesieni przechodzi w żółć.

Parzydło zwraca uwagę drobnymi kwiatami, które układają się w puszyste wiechy. Kwiaty męskie i żeńskie różnią się od siebie. Te pierwsze kwitną krócej od żeńskich odpowiedników i mają białe wybarwienie, które po kwitnieniu brązowieje. Osobniki żeńskie wytwarzają kwiaty żółotobiaławe. Parzydło kwitnie od maja do lipca.

Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Do jej uprawy najlepsze będzie stanowisko półcieniste oraz wilgotne. Gdy podłoże jest dostatecznie nawodnione, parzydło poradzi sobie z dużym nasłonecznieniem. Gleba powinna być próchniczna oraz żyzna. W naturalnych warunkach roślina porasta zalesione wąwozy, dlatego w okresach suszy należy obficie podlewać parzydło. Roślina w pełni się przyjmuje po ok 2 latach od zasadzenia.

Rozmnażanie odbywa się z przemrożonych nasion. Po zebraniu wiosną powinny być przeniesione do szklarni, gdzie przy temperaturze od 10-15°C będą kiełkowały po 15 dniach. Drobne siewki warto pikować kępkami. Po ok. 2 latach można je wysadzić na miejsca stałe. Można także wykorzystać sadzonki wierzchołkowe w okresie wiosennym. Podział karp jest trudny, ponieważ korzenie są zdrewniałe.

Parzydło jest doceniane ze względu na swoją urodę – stanowi składnik ogrodów naturalistycznych, ale można je także spotkać w rabatach. Pięknie prezentuje się na tle ozdobnych krzewów, jak i w okolicy zbiorników wodnych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do wiosennych bukietów. Kwiaty można także suszyć.

 

Data publikacji: 15.01.2017