Produkty

Pasiatka

Łac. Tradescantia

Pasiatka

Pasiatka, z łac. Tradescantia, jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny komelinowatych. W naturze porasta obszary Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, a w Europie jest popularną rośliną doniczkową.

Charakterystyczną cechą pasiatki są płożące się lub zwisające pędy, osiągające do 1 metra długości. Z wierzchniej strony są one zabarwione na szaro z szerokimi srebrzystymi paskami, natomiast od spodu przybierają kolor ciemnoczerwony. Czasami roślina zakwita, jednak kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej. W uprawie pasiatka nie sprawia problemów. Należy jej zapewnić wilgotne, dobrze wydrenowane podłoże oraz pomieszczenie z dużą ilością rozproszonego światła, o temperaturze nie niższej niż 16 stopni Celsjusza. Najlepszym miejscem do jej hodowania jest wschodnie lub północno-zachodnie okno.

Roślinę rozmnaża się z sadzonek lub z wierzchołków pędów, które ścina się na długość ok. 15 cm, obrywa z liści, a następnie umieszcza w doniczce z gotowym podłożem, ewentualnie w pojemniku z wodą i dodatkiem węgla drzewnego. W pielęgnacji pasiatki najważniejsze jest jej regularne podlewanie, najlepiej wodą, która jakiś czas odstała. Należy przy tym dbać o to, by ziemia w doniczce była stale wilgotna, ale nie mokra – zalecane jest zatem regularne usuwanie wody wyciekającej na podstawkę. Roślinę należy podlewać wówczas, gdy ziemia wokół niej nieco przeschnie, a raz w tygodniu wskazane jest uzupełnienie wody o nawóz, np. do roślin kwitnących.

W okresie spoczynku, czyli od czerwca do marca, należy zaprzestać nawożenia pasiatki, a także zmniejszyć częstotliwość jej podlewania. Temperatura jej otoczenia w tym okresie nie powinna być niższa niż 16 stopni Celsjusza – dzięki temu roślina nie straci dużo liści. Na wiosnę można przyciąć roślinę, zostawiając po dwa węzły na każdym z jej pędów, a następnie przesadzić ją do nowego podłoża. Na nowe przyrosty nie trzeba będzie długo czekać. W domu pasiatka wzrasta bez problemów, jednak po wystawieniu na balkon, mogą się na niej pojawić mszyce. W takiej sytuacji zalecane jest natychmiastowe zastosowanie specjalnego oprysku.

Pasiatka jest rośliną doniczkową, która pięknie dekoruje wnętrza pomieszczeń. Jest łatwa w uprawie, co przysparza jej dużej popularności wśród początkujących ogrodników.

Data publikacji: 11.01.2017