Produkty

Pelargonia

Łac. Pelargonium

Pelargonia

Pelargonia, z łac. Pelargonium, to roślina należąca do rodziny bodziszkowatych. Występuje w ponad 200 gatunkach i pochodzi przede wszystkim z Afryki Południowej.

Zazwyczaj przybiera pokrój niewielkiego krzewu do 3 m wysokości i cechuje się naprzemianległym ulistnieniem o intensywnym zapachu, wynikającym z zawartości olejków eterycznych. Kwiaty rośliny są zwykle białej, żółtej i czerwonej barwy, rzadziej przyjmując kolor fioletowy lub zielony.

Pelargonia najlepiej rośnie w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu osłoniętym od wiatru. Optymalnym podłożem będzie dla niej ziemia kompostowa z dodatkiem piasku i torfu o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Pelargonia wymaga obfitego podlewania (w lecie nawet 2 razy dziennie: rano i wieczorem), ponieważ źle znosi suszę. Należy jednak uważać, by jej nie przelać, gdyż jest to gorsze niż krótkotrwałe przesuszenie. Pelargonii najlepiej dostarczać wodę wieczorem, gdy dostrzeżemy przeschnięte podłoże – pamiętajmy, by omijać przy tym liście.

Ponadto, z uwagi na długi czas kwitnienia, roślinę należy systematycznie nawozić. Tę czynność można połączyć ze wspomnianym powyżej podlewaniem. W tym celu zaleca się wybrać nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących lub specjalnie dla pelargonii i stosować go raz w tygodniu, po wcześniejszym odczekaniu dwóch tygodni od momentu posadzenia. Warto pamiętać, że pelargonie są narażone na ataki chorób, takich jak wirus pelargonii, czarna nóżka, szara pleśń. Grożą im także inwazje szkodników, do których należą mszyce, ziemiórki, mączniki i ślimaki. Powyższe zagrożenia należy od razu eliminować: albo przez oprysk, albo przez usunięcie zarażonych części rośliny lub samych szkodników, by uniknąć chociażby żółtych plam, gnicia oraz niewyrośniętych pędów i liści.

Pelargonie rozmnaża się przez nasiona, które przynoszą oczekiwany rezultat tylko w niewielu wypadkach – z tego powodu metody tej nie stosuje się uprawie amatorskiej. Drugą opcją są sadzonki, które w sprzyjających warunkach ukorzeniają się w niecały miesiąc.

Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków pelargonie należy przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza (jednak nie więcej niż 14 – wtedy wznawiają wegetację). Zabieg ten jest konieczny, by w następnym sezonie rośliny mogły ponownie zakwitnąć, jednak trzeba pamiętać, że ich dekoracyjność z każdym rokiem będzie niższa. Pelargonie są najczęściej hodowane w doniczkach i wykorzystywane jako rośliny ozdobne ubarwiające nasze balkony i werandy.

Data publikacji: 15.01.2017