Produkty

Pergole ogrodowe – jakie wybrać pnącza?

Pergole ogrodowe – jakie wybrać pnącza?

Pergole stanowią świetny dodatek do każdego ogrodu, zapewniają cień w upalne dni oraz chronią przed wiatrem. Choć przybierają różne kształty, ich budulcem jest zazwyczaj drewno.

pergola z pnącymi różamiPergole stanowią świetny dodatek do każdego ogrodu. Choć przybierają różne kształty, ich budulcem jest zazwyczaj drewno. Ozdobne bryły składające się z dwóch szeregów słupów i zadaszenia w postaci kratownicy bądź belek stanowią lekką konstrukcję i nie wymagają żadnych fundamentów (do ich zamontowania wystarczą specjalne kotwy, na których ustawia się słupy). W czasie projektowania pergoli powinniśmy mieć na uwadze warunki, które możemy zapewnić roślinom, a także efekt, jaki chcemy osiągnąć. Wokół niej warto posadzić odpowiednio dobrane rośliny pnące, które delikatnie przesłonią stelaż.

W jasnym otoczeniu – róże pnące i powojniki

W mocno nasłonecznionych miejscach ciekawie prezentować się będą róże pnące. Kwitną one obficie (niektóre od czerwca do listopada), dość szybko rosną (nawet do 7 m rocznie) i ładnie pachną. Niestety nie wszędzie się sprawdzą, ponieważ lubią żyzną i wilgotną glebę. Dodatkowo wymagają przywiązywania do elementów konstrukcji – nie pną się samoistnie. Nieco mniej wymagające są powojniki. Dostępne w wielu kolorach, formach i rozmiarach mogą kwitnąć – zależnie od gatunku – od kwietnia do września. Powojniki nie lubią być jednak oświetlane od dołu, dlatego trzeba przy nich posadzić niskie rośliny, które zasłonią je przed słońcem.

Po ciemnej stronie ogrodu – bluszcz pospolity, kokornak wielkolistny i rdest

Na stanowisku zacienionym dobrze radzi sobie bluszcz pospolity – jest rośliną zimozieloną, zdobi więc ogród przez cały rok. Charakteryzuje się imponującym rozrostem, nawet do 12 m. Niestety ma on właściwości trujące, dlatego lepiej nie umieszczać go w ogrodzie, w którym bawią się dzieci i zwierzęta. Zamiast bluszczu można posadzić kokornak wielkolistny. Ma on duże liście w kształcie serca, a kwiatami pokrywa się w maju i w czerwcu. Rośnie gęsto, szybko, nawet 2 metry rocznie i dobrze znosi warunki zimowe. W półcieniu da sobie radę także rdest Auberta – cechuje się szybkim przyrostem (do 6 m rocznie), kwitnie od sierpnia do października, ma drobne liście i niewielkie białe kwiaty, ale za to dorodnie obradzające.

Na jeden rok – groszek pachnący i fasola wielokwiatowapergola z bluszczem

Rośliny jednoroczne polecane są dla osób, które lubią zmiany. Zabawę z jednoroczną pergolą warto zacząć od groszku pachnącego – ma on subtelny zapach, delikatne kwiatki (białe, czerwone lub biało-czerwone), którymi będziemy się cieszyć od czerwca do sierpnia. Nieco dłużej, bo do września będzie kwitła fasola wielokwiatowa – po zrzuceniu kwiatów pojawiają się na roślinie jadalne owoce.

Gdy rok to za mało – rośliny wieloletnie

Jeśli częste metamorfozy ogrodu nie należą do naszych ulubionych zajęć, na pergolę powinniśmy wybierać spośród roślin wieloletnich. Długim czasem kwitnięcia charakteryzuje się wiciokrzew (od maja do października) – jego płatki przypominają rurki, do tego roślina intensywnie pachnie wieczorem, co zachęca do relaksu w ogrodzie. Wiciokrzew nawet po przekwitnięciu będzie zdobił pergolę – na miejscu kwiatów pojawią się bowiem owoce. Ze względu na bujne kwitnienie często wybierana jest również glicynia, uważana za jedną z najpiękniejszych roślin pnących (przyciąga uwagę intensywną niebiesko-fioletową barwą kwiatów). Na zimę zrzuca liście i niezbyt dobrze znosi zimowe warunki, ale na wiosnę jej korzenie odradzają się.

Data publikacji: 31.03.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?
Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby w...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pergole ogrodowe – jakie wybrać pnącza?