Produkty

Perukowiec

Łac. Cotinus

Perukowiec

Perukowiec, z łac. Cotinus,  to krzew z rodziny nanerczowatych. Roślina pochodzi z Euroazji oraz Ameryki Północnej i liczy jedynie cztery gatunki. Perukowiec określa się jako krzew bądź też małe drzewo, które dorasta do 3-5 m wysokości oraz charakteryzuje się sezonowym ulistnieniem.

Roślina cechuje się nieuregulowanym pokrojem o luźno rozgałęzionych pędach i zmiennym kształtem liści, od odwrotnie jajowatego do eliptycznego. Liście krzewu są pojedyncze, matowe, o jasnozielonej barwie, natomiast kwiaty występują zebrane w kwiatostany o nitkowatych szypułkach.

Perukowiec najlepiej rośnie w słonecznym i ciepłym miejscu na dobrze przepuszczalnym podłożu o odczynie wapiennym, jednak roślina jest tolerancyjna i nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Krzew znakomicie radzi sobie na stanowiskach osłoniętych od wiatru o średnio żyznej glebie z uwagi na rozległy i głęboko umiejscowiony system korzeniowy. Z drugiej strony, tak rozmieszczone korzenie utrudniają, a nawet uniemożliwiają przesadzanie starszych okazów, o czym należy pamiętać. Ponadto u perukowców istnieje pewna zależność, a dokładnie im cieplejsze środowisko uprawy, tym obfitsze kwitnienie i intensywniejszy kolor liści. Krzew w zależności od gatunku kwitnie od maja do końca lipca.

Roślina jest mrozoodporna, jednak młode przyrosty w trakcie wyjątkowo mroźnych zim mogą delikatnie przemarzać, dlatego zaleca się ich okrycie i przygotowanie na zimę. Jest to wymagane zwłaszcza w najchłodniejszych częściach kraju, cechujących się wilgotnym i ciężkim podłożem. Co więcej, gałęzie krzewu narażone na silne działanie wiatru w konsekwencji mogą wysychać.

Ze względu na wykazywaną odporność na zasolenie oraz suszę, roślina idealnie nadaje się do wykorzystania w środowisku miejskim. Zalecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie tych uschniętych, uszkodzonych bądź też martwych pędów na wiosnę. Sposobem rozmnażania rośliny są nasiona oraz sadzonki zielne.

Krzew wykazuje przede wszystkim właściwości dekoracyjne, dlatego z powodzeniem można go stosować jako element kompozycji w ogrodzie czy też jako tło rabat bylinowych. Innym zastosowaniem są parki, wspomniane powyżej obszary miejskie oraz trawnik.

 

 

Data publikacji: 15.01.2017