Produkty

Piec akumulacyjny – do jakich pomieszczeń?

Piec akumulacyjny – do jakich pomieszczeń?

Spośród domowych urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną największą efektywnością charakteryzują się piece akumulacyjne statyczne i dynamiczne. Ich zastosowanie wiąże się z możliwością poboru mocy w tańszej opcji w taryfie dzienno-nocnej, a co za tym idzie – z oszczędnością kosztów ogrzewania pomieszczeń. Czy jednak grzejniki tego typu są odpowiednie do każdego wnętrza?

Ogrzewanie elektryczne

Piece akumulacyjne, czyli oszczędne ogrzewanie

Piece akumulacyjne charakteryzują się długim czasem rozładowania, co umożliwia ich czasowe, a nie ciągłe zasilanie energią elektryczną. Ten fakt warto wykorzystać na naszą korzyść i uruchamiać urządzenie jedynie wtedy, kiedy jest to niezbędne. Jeśli połączymy tę możliwość z wyborem taryfy dzienno-nocnej G12 o zróżnicowanej cenie pobieranej energii w zależności od godziny (tańszej od 22.00 do 6.00 i między 13.00 a 15.00), przyczyni się to do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Aby urządzenie załączało się samoistnie w interesujących nas porach dnia i nocy, wystarczy zaopatrzyć je w programator czasowy lub wykonać obwód elektryczny zasilający tylko i wyłącznie piec i działający wtedy, kiedy energia jest tańsza.

Dwa sposoby akumulacji ciepła

Urządzenia tego typu są zróżnicowane co do gabarytów i mocy (od 1,2 do nawet 7 kW), a dwa sposoby oddawania ciepła – statyczny i dynamiczny – przyczyniają się do maksymalnie efektywnego zaopatrywania pomieszczeń w ciepło. Pierwszy sposób polega na zwykłym oddawaniu ciepła skumulowanego w magnezytowym rdzeniu pieca, drugi – dynamiczny – wspomagany jest elektrycznie wywoływanym nadmuchem. To drugie rozwiązanie jest warte zastosowania w połączeniu z pokojowym programatorem termicznym, dzięki któremu wybieramy temperaturę odpowiednią dla danego pomieszczenia z uwzględnieniem podziału na godziny. Jeśli w którymś momencie powietrze ochłodzi się i spadnie poniżej wyznaczonego przez nas poziomu, automatycznie załącza się dmuchawa, która kieruje ciepły nawiew w głąb pomieszczenia, ocieplając je.

Zalety piecy akumulacyjnych

KonwektorNa korzyść stosowania pieców akumulacyjnych przemawia nie tylko wygoda korzystania z nich, oszczędność kosztów ogrzewania i łatwość sterowania, ale także wygląd. Pomimo dużej mocy urządzeń są one stosunkowo niedużych gabarytów, a te o mniejszej mocy mogą być zawieszone na ścianach i niemal na nich niezauważalne, ponieważ mają grubość rzędu kilkunastu centymetrów. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by porozmieszczać je w każdym z wnętrz naszego lokum. Jednak korzystamy z nich w nierównomiernym stopniu, czego najlepszym przykładem jest łazienka.

Potrzebuje ona temperatury nawet 25-26 stopni Celsjusza, aby odczuwalny był dla nas komfort cieplny w czasie wykonywania czynności pielęgnacyjnych – jednak nie przez cały czas w ciągu doby, a najczęściej w godzinach rannych i wieczornych.

Utrzymywanie stałej temperatury na tak wysokim poziomie negatywnie wpłynęłoby na wysokość kosztów ogrzewania. Łazienka potrzebuje skutecznego, szybko działającego systemu ogrzewania, kiedy z niej korzystamy – piec akumulacyjny, nawet statyczny, działa przez cały czas, przez co jego ciepło przez większość dnia (i nocy) będzie się marnować. Nie bez znaczenia jest fakt, że w wielu przypadkach nasze łazienki to stosunkowo niewielkie pomieszczenia, do ogrzania których piece akumulacyjne mają zbyt dużą moc, a możliwość oddania ciepła z łazienki innym pomieszczeniom jest w dużej mierze ograniczona.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaką kurtynę powietrzną wybrać?

Jaką kurtynę powietrzną wybrać?
Kurtyna powietrzna jest urządzeniem, które jest szczególnie przydatne zimą w okolicach często otwieranych i zamykanych drzwi prowadzących na zewnątrz ...
Czytaj więcej

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?

Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?
Ogród może być miejscem spotkań w gronie rodziny i znajomych nie tylko w czasie ciepłych, letnich wieczorów, ale również wiosną i jesienią, jeśli tylk...
Czytaj więcej

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd

Najtańsze ogrzewanie przenośne – przegląd
Nie zawsze możemy liczyć na odpowiednie funkcjonowanie centralnego ogrzewania – w efekcie pomieszczenie może być go pozbawione. Również kominek czy pi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Piec akumulacyjny – do jakich pomieszczeń?