Produkty

Jak dogrzać garaż?

Jak dogrzać garaż?

Garaż jest miejscem wykorzystywanym o każdej porze roku. Ponieważ jednak często jest pomieszczeniem nieogrzewanym, korzystanie z niego – na przykład w razie naprawy usterki w samochodzie – jest utrudnione. Warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie zaizolowanie oraz grzejnik, który pracując, umożliwi nam przebywanie w garażu nawet w zimowe dni i wieczory. Czym możemy się posłużyć?

izolacja garażuGaraż połączony z budynkiem

Jeśli pomieszczenie, w którym przebywa na stałe jedynie nasze auto, nie spełnia innych funkcji, utrzymująca się w nim temperatura może z powodzeniem oscylować w okolicach plus 5 stopni Celsjusza. Inaczej będzie, jeśli przetrzymujemy w nim zimą sprzęty wymagające większej ilości ciepła do ponownego ich uruchomienia lub jeśli jego część służy nam za magazyn domowych przetworów spożywczych, dla których optymalna temperatura to około 10 stopni Celsjusza.

W pierwszym przypadku wystarczy zwykłe zaizolowanie ścian zewnętrznych, a dodatkowo stropu garażu i ścian przylegających do pomieszczeń użytkowych. W drugim – korzystne jest takie wykonanie instalacji grzewczej w całym budynku, by jedna jej odnoga sięgała garażu. Nawet mały grzejnik z termostatem sprawdzi się w sytuacji, kiedy jest on wyposażony w doprowadzenie wody – nie można dopuścić do jej zamarznięcia.

W obu przypadkach należy uniemożliwić ciepłu ucieczkę z pomieszczenia garażowego poprzez zamontowanie odpowiedniej bramy – najlepiej rolowanej. Często stosowane bramy uchylne nie gwarantują tak skutecznego zaizolowania brzegów i nie zapobiegają wychłodzeniu.

Garaż wolnostojący

W zupełnie innej sytuacji są właściciele pomieszczeń niepołączonych z budynkiem mieszkalnym, ponieważ garaże nie mają systemu grzewczego połączonego z graniczącymi z nim zabudowaniami. Ponieważ zimą panująca w nich temperatura jest znacznie niższa niż ich odpowiedników przytulonych do ogrzewanych pomieszczeń użytkowych, konieczne jest ich szybkie i efektywne dogrzanie. W tym celu równie ważne jest uprzednie odpowiednie zaizolowanie ścian i stropu, co wyposażenie wnętrza w skuteczny grzejnik.

Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie paneli grzewczych na podczerwień – niestety, nie są one tanie w zakupie i eksploatacji. Jeśli jednak jesteśmy niejako skazani na formy ogrzewania związane z energią elektryczną, sprawdzą się lepiej niż tradycyjne piecyki elektryczne – te, aby dały komfort termiczny, wymagają czasu. Inną opcją jest zastosowanie piecyków olejowych, które z racji szybkości działania górują nad poprzednim rozwiązaniem. Ich użycie ogranicza się jednak do powierzchni o niewielkim metrażu. Dla wnętrz o większej kubaturze bardziej odpowiednie będą nagrzewnice, które działają natychmiast po uruchomieniu i są zdolne zwiększyć temperaturę nawet dużych powierzchni.grzejnik olejowy

Jeśli wymagania konstrukcyjne garażu na to pozwalają – a zwykle tak jest – w pomieszczeniach tego typu sprawdzają się zamontowane piecyki typu koza z kanałem ukierunkowującym spaliny poza wnętrze pomieszczenia. Wygodniejsze w użyciu – a to z racji braku konieczności dokładania opału i czyszczenia rusztu – będą piecyki gazowe. Te z kolei generują powstawanie dużej ilości pary wodnej, co przyczynia się do odczuwania dyskomfortu w czasie długiego przebywania w zawilgoconym pomieszczeniu. Jeśli jednak używamy garażu sporadycznie, właśnie to rozwiązanie będzie najlepsze i warto wziąć je pod uwagę, wyposażając pomieszczenie dla samochodu w najpotrzebniejsze sprzęty.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Metody osuszania elewacji

Metody osuszania elewacji
Zawilgocenia przegród budowlanych i elewacji są najczęstszą przyczyną powstawania korozji biologicznej. W poniższym tekście opisujemy najpopularniejsz...
Czytaj więcej

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?
Spośród urządzeń grzewczych, które zdolne są do zwiększenia temperatury dużych powierzchni i w krótkim czasie, szczególnie popularne są nagrzewnice. P...
Czytaj więcej

Typy ogrzewaczy tarasowych

Typy ogrzewaczy tarasowych
Posiadanie własnego tarasu gwarantuje nam możliwość relaksu i miłego spędzania czasu na świeżym powietrzu bez konieczności oddalania się od domu. Aby ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak dogrzać garaż?