Jak rozmieścić piece akumulacyjne?

Piece akumulacyjne dają nam spore możliwości co do wyboru miejsca ich usytuowania. Nawet jeśli dana lokalizacja w przestrzeni po czasie nie okaże się właściwa, możemy ją zmienić na bardziej dogodną. Jednak są takie miejsca, w których postawienie czy zawieszenie pieca akumulacyjnego jest szczególnie korzystne dla nadania naszym wnętrzom wymaganej temperatury – poznajmy je.

Jak rozmieścić piece akumulacyjne

Piece akumulacyjne mają wiele zalet, a jedną z nich jest swoboda doboru dla nich miejsca w ogrzewanej przestrzeni. Ponieważ potrzebują do swojej pracy jedynie podłączenia do gniazda sieciowego, ogranicza nas jedynie długość kabla doń prowadzącego (a im jest krótszy, tym lepiej). Nie musimy, jak w przypadku kominków czy pieców wolnostojących, uzależniać ich usytuowania od bliskości kanału odprowadzającego spaliny.

Możliwe jest też ich przestawianie w miejsce bardziej dla nas dogodne. To ostatnie jest szczególnie ważne dlatego, że wygląd pieców akumulacyjnych jest korzystniejszy niż grzejników innego rodzaju. Przede wszystkim dlatego, że poprzez swój kształt i zastosowaną jasną kolorystykę, umiejętnie ustawione, nie przyciągają spojrzeń i stają się niemal niewidoczne. To duże ułatwienie, kiedy możemy skoncentrować się na aranżacji przestrzeni bez konieczności zakrywania nieładnie wyglądających elementów grzejnych.

Zakrywanie grzejników, w tym pieców akumulacyjnych, wpływa negatywnie na swobodny przepływ ogrzanego powietrza. Cyrkulacja zatrzymana choćby przez firankę i zasłonę nie obejmuje całej przestrzeni, a jedynie tej ograniczonej do przestrzeni między szybą okna a swobodnie zwisającym materiałem, natomiast ciepłe powietrze czy jego nawiew w niektórych typach urządzeń nie przedostaje się w głąb ogrzewanego pomieszczenia.

Z punktu widzenia efektywności grzejników najlepszym miejscem do ich zainstalowania jest przestrzeń przy ścianie zewnętrznej tuż pod oknem, jednak nie bezpośrednio pod nim. Ponieważ dobiegające od strony szyby powietrze powinno się nagrzać, by o odpowiedniej temperaturze swobodnie przedostać się w głąb pomieszczenia, konieczne jest zachowanie około 15-centymetrowego odstępu pomiędzy dolną krawędzią parapetu a górną częścią grzejnika. Nie jest też korzystne postawienie go wprost na posadzce – tu odległość powinna wynosić nieco mniej, bo około 10-12 cm.

Jak rozmieścić piece akumulacyjne

Zawieszając urządzenie grzewcze na ścianie, a niektóre modele pieców akumulacyjnych dają tę możliwość, pamiętajmy, by jego tylna ścianka nie dotykała powierzchni ściany, a była od niej nieznacznie oddalona, na nie więcej niż 1 cm. Producenci grzejników podają dokładne wymiary odległości między urządzeniami a graniczącymi z nimi przedmiotami, ścianami i parapetami i warto się do nich zastosować, by cieszyć się komfortem cieplnym zapewnionym przez prawidłowo umiejscowiony grzejnik.

Swobodną cyrkulację powietrza utrudnią też sprzęty i meble, które znaleźć się mogą przypadkowo w najbliższym sąsiedztwie urządzeń grzewczych. Wystarczy taka przeszkoda jak przestawiony fotel, by powietrze napotkało na opór przepływu i niepotrzebnie nagrzało tapicerkę, co również nie wpłynie pozytywnie na jej stan – jeśli jest wykonana ze skóry wyschnie, a przez brak elastyczności może pękać. Sytuacja taka, kiedy na drodze powietrza znajduje się przeszkoda, jest szczególnie niekorzystna w przypadku pieców akumulacyjnych dynamicznych, które za pomocą wentylatora kierują ogrzane powietrze do pomieszczenia. Ponieważ nawiew ulokowany jest najczęściej w dolnej części urządzenia, przeszkodą w jego wymuszonym ruchu mogą być niewielkie nawet przedmioty przypadkowo pozostawione w pobliżu źródeł ciepła.

Dla nadania wnętrzu wymaganej przez nas temperatury korzystniejsze jest zastosowanie większej niż jeden ilości pieców akumulacyjnych. Najczęściej ich praca monitorowana jest przez wspólny dla wszystkich grzejników programator wyposażony w czujnik temperatury. Nawet jeśli jeden z pieców jest przypadkowo zasłonięty i nieprawidłowo oddaje ciepło, co wpływa na jego mniejszą ilość, jego funkcję przejmuje drugie z urządzeń, które działa z większą mocą. Efektem tego jest uzyskanie wymaganego komfortu cieplnego, ale jednocześnie większy pobór energii, co przełoży się na zwiększone koszty ogrzewania pomieszczenia. Z tego powodu warto zadbać, by urządzenia pracowały bez przeszkód w najbliższym otoczeniu.