Produkty

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Decydując się na ogrzewanie energią elektryczną, staniemy przed wyborem odpowiedniego dla naszego mieszkania pieca. Piec akumulacyjny jest dobrym rozwiązaniem problemu ogrzewania domu, o ile tylko nasza instalacja elektryczna jest gotowa na jego podłączenie. Jakie piece mamy do wyboru i na czym polegają różnice między nimi?

Żeby w naszym domu zagościło ciepło z grzejników elektrycznych, konieczna będzie modernizacja instalacji elektrycznej, o ile została ona zaprojektowana i wykonana tylko na potrzeby oświetlenia i użytkowania sprzętów domowych RTV i AGD. Trzeba wiedzieć, że moc urządzeń grzewczych zasilanych prądem będzie na tyle piec akumulacyjnyduża, że te, podłączone do nieprzygotowanej na to instalacji, mogą spowodować poważną awarię z powodu przeciążenia i przegrzania obwodu elektrycznego, czego skutkiem może być nawet pożar.

Aby uniknąć tego zagrożenia, warto wcześniej doprowadzić nowy obwód dedykowany tylko i wyłącznie piecowi. Najlepiej, aby prace tego typu połączyć z jednoczesnym zwiększeniem mocy przyłączeniowej, która niejednokrotnie okazuje się zbyt mała na potrzeby wszystkich pracujących jednocześnie urządzeń zasilanych prądem i grzejników. Konieczna będzie również zmiana taryfy na dzienno-nocną (G12 lub G12W). Dlaczego?

Zasada działania pieca akumulacyjnego pozwala na zmagazynowanie ciepła i oddanie go w późniejszym czasie. Dzięki temu, że w taryfie dzienno-nocnej tańsza jest energia pobierana w nocy (22.00-6.00) i za dnia (13.00-15.00), piec zdąży ją w sobie zmagazynować w nocy i uzupełnić w dzień. Jeśli obwód elektryczny prowadzący do pieca jest podłączony do zegara taryfowego i uruchamia piec tylko podczas obowiązywania taryfy tańszej, nie musimy się martwić o konsekwentne samodzielne włączanie i wyłączanie urządzenia o określonych porach czy instalować programatora czasowego sterującego pracą pieca.

Najprostszym grzejnikiem akumulacyjnym zasilanym energią elektryczną będzie zmodernizowany piec kaflowy. Zamiast paleniska umieszcza się w jego wnętrzu Grzejnik elektrycznywkład grzewczy w formie grzałek, które, zamiast płomienia ze spalanego węgla czy drewna, oddziałują na wkład szamotowy wewnątrz pieca. Wydajność takiego grzejnika w dużym stopniu zależy od jakości szamotu – jeśli piec był używany od dziesięcioleci, jego efektywność nie będzie tak duża, jak dopiero co zakupionego pieca akumulacyjnego.

Ze względu na sposób oddawania ciepła rozróżniamy:

- piece akumulacyjne statyczne – magazynują ciepło i oddają je przez swoją powierzchnię. Zakres temperatur jest ograniczony, a gałka pokrętła nieprecyzyjna - pozwala na ustalenie temperatury pieca od momentu następnego pobierania ciepła. Przykładem pieca akumulacyjnego statycznego jest wspomniany wyżej zmodernizowany piec kaflowy z elektrycznym wkładem grzewczym.

- piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem – oprócz tego, że ciepło jest magazynowane, może ono być uwalniane w dowolnej chwili za pomocą systemu nawiewu gorącego powietrza. Daje to urządzeniu znaczącą przewagę nad innymi tego typu, bo pozwala w łatwy i szybki sposób na uzyskanie wymaganej temperatury. Wystarczy wyposażyć grzejnik w programator temperatury, by ustawić najlepszą dla siebie z dokładnością co do godziny na każdy dzień tygodnia. Programator może być połączony z zewnętrznym czujnikiem temperatury, który pomoże pobrać tyle energii elektrycznej, ile będzie potrzebne przy aktualnej aurze.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Piec kominkowy zamiast kaflowego – czy da się to zrobić?

Piec kominkowy zamiast kaflowego – czy da się to zrobić?
Wydawałoby się, że wymiana pieca kaflowego na kominek nie powinna przysparzać żadnych problemów – niestety, przepisy prawa budowlanego i wymogi stawia...
Czytaj więcej

Piece, które kumulują ciepło

Piece, które kumulują ciepło
Magazynowanie ciepła, aby można je było oddać w przeciągu długiego czasu, jest zaletą wielu urządzeń grzewczych. Wykorzystywane do tego celu były różn...
Czytaj więcej

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?

W jakie instalacje wyposażyć funkcjonalną piwnicę?
Piwnice – dotychczas zagospodarowywane w niewielkim stopniu – okazują się źródłem cennej przestrzeni, zwłaszcza gdy brakuje nam jej w innych pomieszcz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
21.10.2016
Jejkuś, jak ja bym chciała mieć swój grzejniczek w pokoju. Taki cieplusi i móóój :)))

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje pieców akumulacyjnych