Rodzaje pieców akumulacyjnych

Decydując się na ogrzewanie energią elektryczną, staniemy przed wyborem odpowiedniego dla naszego mieszkania pieca. Piec akumulacyjny jest dobrym rozwiązaniem problemu ogrzewania domu, o ile tylko nasza instalacja elektryczna jest gotowa na jego podłączenie. Jakie piece mamy do wyboru i na czym polegają różnice między nimi?

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Żeby w naszym domu zagościło ciepło z grzejników elektrycznych, konieczna będzie modernizacja instalacji elektrycznej, o ile została ona zaprojektowana i wykonana tylko na potrzeby oświetlenia i użytkowania sprzętów domowych RTV i AGD. Trzeba wiedzieć, że moc urządzeń grzewczych zasilanych prądem będzie na tyle duża, że te, podłączone do nieprzygotowanej na to instalacji, mogą spowodować poważną awarię z powodu przeciążenia i przegrzania obwodu elektrycznego, czego skutkiem może być nawet pożar.

Aby uniknąć tego zagrożenia, warto wcześniej doprowadzić nowy obwód dedykowany tylko i wyłącznie piecowi. Najlepiej, aby prace tego typu połączyć z jednoczesnym zwiększeniem mocy przyłączeniowej, która niejednokrotnie okazuje się zbyt mała na potrzeby wszystkich pracujących jednocześnie urządzeń zasilanych prądem i grzejników. Konieczna będzie również zmiana taryfy na dzienno-nocną (G12 lub G12W). Dlaczego?

Zasada działania pieca akumulacyjnego pozwala na zmagazynowanie ciepła i oddanie go w późniejszym czasie. Dzięki temu, że w taryfie dzienno-nocnej tańsza jest energia pobierana w nocy (22.00-6.00) i za dnia (13.00-15.00), piec zdąży ją w sobie zmagazynować w nocy i uzupełnić w dzień. Jeśli obwód elektryczny prowadzący do pieca jest podłączony do zegara taryfowego i uruchamia piec tylko podczas obowiązywania taryfy tańszej, nie musimy się martwić o konsekwentne samodzielne włączanie i wyłączanie urządzenia o określonych porach czy instalować programatora czasowego sterującego pracą pieca.

Najprostszym grzejnikiem akumulacyjnym, zasilanym energią elektryczną będzie zmodernizowany piec kaflowy. Zamiast paleniska umieszcza się w jego wnętrzu wkład grzewczy w formie grzałek, które, zamiast płomienia ze spalanego węgla czy drewna, oddziałują na wkład szamotowy wewnątrz pieca. Wydajność takiego grzejnika w dużym stopniu zależy od jakości szamotu – jeśli piec był używany od dziesięcioleci, jego efektywność nie będzie tak duża, jak dopiero co zakupionego pieca akumulacyjnego.

Rodzaje pieców akumulacyjnych

Ze względu na sposób oddawania ciepła rozróżniamy:

piece akumulacyjne statyczne – magazynują ciepło i oddają je przez swoją powierzchnię. Zakres temperatur jest ograniczony, a gałka pokrętła nieprecyzyjna – pozwala na ustalenie temperatury pieca od momentu następnego pobierania ciepła. Przykładem pieca akumulacyjnego statycznego jest wspomniany wyżej zmodernizowany piec kaflowy z elektrycznym wkładem grzewczym.

piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem – oprócz tego, że ciepło jest magazynowane, może ono być uwalniane w dowolnej chwili za pomocą systemu nawiewu gorącego powietrza. Daje to urządzeniu znaczącą przewagę nad innymi tego typu, bo pozwala w łatwy i szybki sposób na uzyskanie wymaganej temperatury. Wystarczy wyposażyć grzejnik w programator temperatury, by ustawić najlepszą dla siebie z dokładnością co do godziny na każdy dzień tygodnia. Programator może być połączony z zewnętrznym czujnikiem temperatury, który pomoże pobrać tyle energii elektrycznej, ile będzie potrzebne przy aktualnej aurze.