Produkty

Pieczarka

Łac. Agaricus

Pieczarka

Pieczarka, z łac. Agaricus, jest niepozornym, kilkucentymetrowym grzybem z rodziny pieczarkowatych. Po raz pierwszy wyhodowano ją w XVI wieku na terenie Francji, skąd szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje europejskie.

Wyróżniają je mięsiste, pokryte białą skórką kapelusze z pionowymi blaszkami pod spodem. Ulubionym gatunkiem początkujących hodowców jest pieczarka dwuzarodnikowa, Agaricus bisporus, której uprawa zapewnia obfite zbiory bez większego wysiłku.

Pieczarki mogą być hodowane zarówno w domu i ogródku, jak również w piwnicy. Nie potrzebują światła, ale dla rozrostu ich grzybni ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza oraz temperatura w granicach 12-20 stopni Celsjusza. Do uprawy pieczarek należy wykorzystać kompost pieczarkowy, czyli sfermentowany, słomiasty, koński obornik lub słomę i kurzak. Można go przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowego podłoża zakupionego w sklepie. Prowadzenie hodowli w domu jest możliwe przez cały rok. W przypadku uprawy na zewnątrz – najlepiej rozpocząć ją w okresie od połowy kwietnia do końca lipca. Po umieszczeniu zarodników grzybów w podłożu należy ubić glebę, a następnie przykryć ją gazetą lub matą słomianą, by ograniczyć utratę ciepła.

Pierwsze białe strzępki grzybni pojawią się po upływie ok. 2-3 tygodni. Wówczas zalecane jest odsłonięcie podłoża oraz przysypanie zarodników nawilżoną warstwą ziemi okrywkowej, czyli mieszanką ziemi ogrodowej, ziemi torfowej oraz węglanu wapnia. Wskazane jest również przykrycie uprawy wilgotną ściereczką oraz dbanie o jej stałe nawilżanie. Pierwsze pieczarki pojawią się po upływie ok. 3-4 tygodni. Są gotowe do zerwania, gdy osłona pod ich kapeluszami zaczyna się łuszczyć. Najgroźniejszą chorobą dla pieczarek jest biała zgnilizna. Aby ją zwalczyć, należy jak najszybciej usunąć i spalić chore owocniki.

Bogactwo smaku i właściwości odżywczych sprawiają, że pieczarki są częstym składnikiem różnorodnych potraw: sosów, marynat, sałatek, zapiekanek, etc. Ich regularne spożywanie obniża ryzyko pojawienia się miażdżycy oraz nowotworów piersi i jelit. Sięganie po nie zimą korzystnie wpływa na układ odporności.

Data publikacji: 11.01.2017