Produkty

Płucnica islandzka

Łac. Cetraria islandica

Płucnica islandzka

Płucnica islandzka, z łac. Cetraria islandica, jest gatunkiem grzybów należącym do rodziny tarczownicowatych. Ze względu na fakt, że współżyje z glonami, zaliczana jest do porostów. Płucnica porasta obszary północnej Europy, Azji oraz Ameryki, głównie na terenach tundry, sięgając aż po górskie rejony Europy Środkowej.

Roślina ta nazywana jest także tarczownicą islandzką. Z wyglądu porost tworzy krzaczkowatą plechę o wysokości do 15 cm, która jest wielokrotnie, choć dość nierównomiernie rozwidlona. Ponadto płucnica charakteryzuje się płaskimi gałązkami o grubości około 0,5 mm, których brzeg jest nieco podwinięty.

Płucnica islandzka najlepiej rośnie w widnych lasach oraz otwartych przestrzeniach na piaszczystych i próchnicznych glebach. Często egzystuje w chłodniejszych regionach świata, natomiast niezwykle rzadko tam, gdzie jest ciepło – do rozwoju preferuje niższe temperatury. Płucnica jest dość pospolita na całym niżu oraz w górach, jednak gospodarka rabunkowa człowieka i jego zbieractwo doprowadziły do jej systematycznego wyniszczania, w związku z czym w naszym kraju została objęta ochroną częściową.

Tarczownicę zbiera się przez cały rok, najlepiej latem, w czasie, gdy nie uprzednio nie występowały opady. Surowcem zielarskim jest jej ususzona plecha, którą suszy się w temperaturze pokojowej. Zawiera ona bogactwo polisacharydów, kwasów porostowych oraz soli mineralnych.

Płucnica islandzka wykazuje ogrom właściwości leczniczych, m.in. działając osłaniająco, powlekająco, przeciwskurczowo, przeciwwymiotnie, pobudzająco i wzmacniająco oraz bakteriobójczo, a także przeciwpotnie. Ponadto obecnie stosuje się ją przy nieżytach żołądka, zapaleniu gardła oraz jamy ustnej, suchym kaszlu, jak również pomocniczo przy uszkodzeniu śluzówki przewodu pokarmowego, owrzodzeniu żołądka i jelit. Sprawdza się też w celu pobudzenia wydzielania soku żołądkowego i pobudzenia apetytu. Wykorzystywana jest w postaci naparów, ziół, nalewek czy też zewnętrznie do przemywania, okładów oraz maseczek.

Płucnica islandzka występuje w rejonach północy porastając grunty, pnie drzew, skały czy też głazy.

Data publikacji: 16.01.2017