Produkty

Pokrzywiec szorstkowłosy

Łac. Acalypha hispida

Pokrzywiec szorstkowłosy

Pokrzywiec szorstkowłosy, z łac. Acalypha hispida, to gatunek roślin należący do rodziny wilczomleczowatych. Pokrzywiec pochodzi z obszarów tropikalnej Azji, porastając tereny Nowej Gwinei, Archipelagu Malajskiego i innych wysp Polinezji.

W warunkach naturalnych pokrzywiec może dorastać do 2 m wysokości, jednak uprawiany w mieszkaniu osiąga średnio 70 cm. Roślina charakteryzuje się dość wiotkimi pędami, z których wyrastają jasnozielone liście o ząbkowatych brzegach. Najbardziej ozdobnym elementem krzewu są jego pluszowate, długie, dochodzące do 40 cm oraz zwisające kwiatostany, przybierające najczęściej intensywnie czerwoną barwę.

Pokrzywiec szorstkowłosy najlepiej rośnie w jasnym i słonecznym miejscu na torfowej oraz przepuszczalnej glebie z dodatkiem gruboziarnistego piasku, a także dobrze rozłożonego obornika. Krzew wymaga silnego, lecz rozproszonego światła, a bezpośrednie oświetlenie w miesiącach letnich może doprowadzić do oparzenia liści. Z kolei przy słabym oświetleniu bądź jego całkowitym niedoborze roślina przestaje kwitnąć.

W mieszkaniu najlepszym dla niej miejscem jest stanowisko przy oknie, szczególnie w słonecznej kuchni oraz łazience ze względu na wilgotność powietrza. Optymalną temperaturą do rozwoju rośliny jest ta powyżej 20 stopni Celsjusza, choć w okresie zimowym może być o kilka stopni niższa.

Pokrzywiec preferuje stale lekko wilgotne podłoże, w związku z czym wymaga dość intensywnego podlewania, które ograniczamy w miesiącach zimowych. Warto podkreślić, że nawet krótkotrwałe przesuszenie gleby powoduje zrzucanie liści, tymczasem nadmiar wody doprowadza do gnicia korzeni. Z uwagi na fakt, że pokrzywiec upodobał sobie także wilgotne powietrze, wskazane jest spryskiwanie wodą jego liści, jednak przy całkowitym ominięciu kwiatostanów.

Roślinę zaleca się przesadzać wczesną wiosną – przy okazji można ją także przyciąć. Ponadto warto w porze rozwojowej nawozić pokrzywca uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. Sposobem rozmnażania krzewu są sadzonki umieszczane w stale wilgotnym i ciepłym podłożu. Sadzonki ukorzeniają się po około 2-3 tygodniach. Z kolei wśród zagrożeń dla pokrzywca szorstkowłosego należy wymienić przede wszystkim pojawienie się mszyc i przędziorków, którym sprzyja zbyt suche środowisko uprawy.

Ze względu na klimat w Polsce pokrzywiec szorstkowłosy jest uprawiany w szklarniach bądź też w mieszkaniach jako roślina pokojowa. Co więcej, z uwagi na dość spore rozmiary roślina nadaje się do dekoracji hoteli oraz biur.

Data publikacji: 16.01.2017