Produkty

Poncyria trójlistkowa

Łac. Poncirus trifoliata

Poncyria trójlistkowa

Poncyria trójlistkowa, z łac. Poncirus trifoliata, jest gatunkiem rośliny cytrusowej pochodzącej z rodziny rutowatych. Znana jest również pod nazwą pomarańczka trójlistkowa Jej ojczyzną są Chiny, ale dzięki swojej wysokiej odporności na mróz, może być uprawiana w ogrodach w strefie klimatu umiarkowanego.

Poncyria przyjmuje formę niewielkiego drzewa lub krzewu i dorasta do wysokości 5 m, choć częściej spotyka się w naszym klimacie okazy ok. 2-3 m. Charakteryzuje się długim życiem i zdobi ogrody nawet przez 80 lat. Wczesną wiosną na kolczastych gałązkach pojawiają się białe i mocno pachnące kwiaty. Liście w intensywnym odcieniu zieleni składają się z 3 listków, skąd też wzięła się nazwa tej rośliny. Są one jajowate lub eliptyczne. Owoce na poncyrii trójlistkowej pojawiają się jesienią i osiągają ok. 3 cm średnicy. Wtedy też liście tej rośliny przebarwiają się na żółto, zimą zaś opadają.

Poncyrię trójlistkową można sadzić w każdej przepuszczalnej glebie wczesną wiosną, choć najlepiej czuje się w podłożach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Dobrze znosi okresy suszy. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione i zaciszne. Samodzielne rozmnażanie rośliny jest dość trudne, ale możliwe – można pobierać półzdrewniałe sadzonki latem lub jesienią wsadzać nasiona do ziemi. Rokrocznie powinno się usuwać stare i słabe gałęzie w okresie letnim, w celu lepszego rozkrzewienia się rośliny. W chłodniejszych obszarach Polski roślinę można okrywać na zimę – szczególnie w miejscach, gdzie temperatura spada poniżej -20°C. Poza tym poncyria jest łatwa w uprawie i niewrażliwa na choroby i ataki szkodników.

W ogrodach wykorzystywana jest przede wszystkim do urozmaicenia flory – jest jedynym cytrusem, który przyjmuje się w klimacie umiarkowanym. Ponadto posiada egzotyczny pokrój, a pomarańczowe owoce urozmaicają otoczenie. Są jednak niesmaczne i niejadalne. Poncyria trójlistkowa wykorzystywana jest również jako podkłada dla bardziej szlachetnych cytrusów. Nadaje się również do uprawy w mieszkaniach jako roślina doniczkowa.

Data publikacji: 28.02.2017