Produkty

Przylaszczka

Łac. Hepatica

Przylaszczka

Przylaszczka, z łac. Hepatica, to rodzaj rośliny pochodzącej z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Azji i Europy, jednak w Polsce spotykany jest jedynie jeden gatunek przylaszczki (Hepatica nobilis).

Liście są częściowo zimozielone i tworzą rozetę. Kwiaty natomiast pojawiają się wczesną wiosną i wyróżnia je niebiesko-fioletowa barwa, zdarzają się również różowe lub rzadziej białe płatki. Kwitnienie ma miejsce jeszcze przed pojawieniem się liści, przeważnie na przełomie marca i kwietnia. Typowym zachowaniem kwiatów jest ich zamykanie się na noc lub w czasie deszczu. Przylaszczka osiąga około 15-20 cm wysokości.

Najlepsza pora na sadzenie przylaszczki to wczesna wiosna lub jesień. Należy wybrać ziemię wilgotną i bogatą w próchnicę. Stanowisko powinno być lekko zacienione oraz osłonięte od wiatru. Naturalnie występuje w lasach lub zaroślach, można jej więc stworzyć podobne warunki do uprawy. Pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana – wystarczy unikać jej przesadzania (jeśli występuje taka konieczność należy wybrać jesień lub lato na tę czynność, wówczas korzenie zdążą się zregenerować przed zimą) oraz wzbogacać podłoże kompostem. Rozmnażać można ją przez podział lub sadzonki pędowe, najlepiej po kwitnieniu lub późnym latem. Przylaszczka jest wrażliwa na ataki mszycy oraz ślimaków, dodatkowo narażona jest również na rożnego rodzaju grzyby.

Przylaszczki znajdują zastosowanie w ogrodach, szczególnie w wyodrębnionych zakątkach leśnych. Sprawdzają się również jako jeden z elementów skalniaków. Ze względu na cieniolubność pojawiają się często w parkach pod drzewami. Warto sadzić je w sąsiedztwie innych wczesnowiosennych roślin, wówczas stworzą piękną kompozycję już pod koniec marca. W przeszłości wskazywane były ich lecznicze właściwości – miały pomagać w zwalczaniu chorób wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, przypisywano jej działanie moczopędne. Obecnie stosowana jest jedynie w homeopatii – w medycynie konwencjonalnej została wykluczona przez wzgląd na odkrycie właściwości toksycznych przylaszczki.

Data publikacji: 12.01.2017