Produkty

Przywarka japońska

Łac. Schizophragma hydrangeoides

Przywarka japońska

Przywarka japońska, łac. Schizophragma hydrangeoides, to gatunek pnącza z rodziny hortensjowatych, który w naturalnym środowisku osiąga do 10 m długości. W stanie dzikim rośnie w japońskich lasach, czepiając się korzeniami przybyszowymi kory wysokich drzew. W polskich warunkach klimatycznych przywarkę japońską uprawia się jako ozdobne pnącze w ogrodach, na balkonach i altanach.

Roślina posiada charakterystyczne, drobne kwiaty zebrane w okazałe baldachogrona. Biało-kremowe lub różowe kwiatostany obficie okrywają pędy od czerwca do lipca. Przywarkę można hodować jako roślinę okrywową, bowiem jest gęsto ulistniona. Liście w zależności od kultywaru są sercowate lub szeroko owalne. Najczęściej mają kolor ciemnozielony, ale spotyka się także odmiany z liśćmi w odcieniu czerwieni.

Jakie warunki sprzyjają uprawie ogrodowej? Przywarka japońska jako cieniolubne pnącze preferuje stanowiska w pełni zacienione lub półcieniste. Roślina źle znosi wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej wybrać miejsca przy podporach, po których pędy będą mogły się swobodnie wspinać, na przykład mury, pnie drzew, altany, pergole czy balustrady tarasów. Ze względu na ciężar dojrzałej, w pełni ulistnionej rośliny nie sadzi się jej przy siatkach i lekkich konstrukcjach, ponieważ mogą wywrócić się na ziemię. Pnącze dobrze czuje się w podłożu wilgotnym i zasobnym w składniki odżywcze. Odczyn powinien być lekko kwaśny. Ziemia nie może przesychać, bo roślina nie będzie rosła. Przywarka japońska dobrze znosi lekkie zimy bez ostrych mrozów, ale dla pewności warto zabezpieczyć nasady pędów, okrywając je kopczykiem ziemi lub suchych liści.

Jak pielęgnować roślinę? Łatwe w uprawie pnącze nie wymaga troskliwej opieki. Po posadzeniu w ogrodzie czy donicy na balkonie trzeba pamiętać o podlewaniu w takich odstępach czasu, by podłoże nigdy nie przeschło i pozostawało stale wilgotne. Przez pierwsze lata od posadzenia roślina rośnie niemal wyłącznie pod ziemią, rozbudowując swój system korzeni. Gdy kłącza podziemne sięgną wód podziemnych, roślina zaczyna piąć się po podporach. Jeśli nie postawimy podpory, pnącze będzie silnie okrywało podłoże. Od trzeciego roku od posadzenia rozpoczyna się intensywny wzrost pędów, których rocznie przybywa ponad 1 m długości. Również w 2 i 3 roku przywarka zaczyna wytwarzać pączki kwiatostanów.

Gdzie wykorzystuje się pnącze? Przywarka japońska ze względu na wysokie walory estetyczne uprawiana jest jako dekoracyjne pnącze bądź roślina okrywowa w ogrodach i na balkonach.

Data publikacji: 16.01.2017