Produkty

Przywrotnik

Łac. Alchemilla

Przywrotnik

Przywrotnik, z łac. Alchemilla, wywodzi się z rodziny różowatych. Wieloletnia roślina jest zaliczana jako tzw. gatunek zbiorowy, a formy z odrębnych populacji, jednak o tych samych warunkach siedliskowych, są uważane za tzw. gatunki drobne (microspacies).

Przewrotnik jest powszechnie spotykany w całej Europie. Lubi bytować na wilgotnych łąkach, w zaroślach oraz zagajnikach. Można go spotkać także na pastwiskach czy obrzeżach lasów. Roślina zazwyczaj przybiera formę niskiej kępy, którą tworzą jedwabiste, zielone liście. Kwiaty są drobne i gwiazdkowate, osadzone na krótkich szypułkach, które tworzą wielokrotnie rozgałęzione wierzchotki. Żółtozielone kwiaty można obserwować latem – z czasem ich barwa zmienia się na brązową. Uwagę zwracają nasiona rośliny, które powstają w bezpłciowy sposób – przez apomiksję.

Jak wygląda uprawa rośliny? Przewrotnik jest łatwy w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Roślina przyjmie się w większości gleb. Najlepiej sadzić ją wiosną lub w okresie letnim, wybierając dla nich stanowiska słoneczne lub znajdujące się w półcieniu. Duże rośliny, czyli takie osiągające do 50 cm, najlepiej zasadzić na rabatach. Okazy niższe (10-20 cm) sprawdzą się znakomicie do okrycia gruntu. Karłowate formy będą się pięknie komponowały z ogrodami skalnymi. Roślina jest odporna na działanie szkodników oraz chorób.

Niektóre gatunki rośliny same się wysiewają, na przykład przewrotnik ostroklapowy. Jednak w większości przypadków, aby rozmnożyć roślinę trzeba ją podzielić w czasie wiosny lub jesieni. Stosuje się także wysiewanie roślin na wiosnę.

Roślina o drobnych, delikatnych żółtozielonych kwiatostanach pięknie sprawdza się jako dekoracja rabat lub ogrodów skalnych. Przewrotnik jest także wykorzystywany w ziołolecznictwie. Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne oraz ściągające. Odwar z ziela jest stosowany jako środek hamujący rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym. Przewrotnik jest polecany również jako środek leczniczy na choroby żołądka oraz jelit.

Data publikacji: 16.01.2017