Produkty

Psianka melonowa

Łac. Solanum muricatum

Psianka melonowa

Psianka melonowa, z łac. Solanum muricatum, to zielona bylina znana także pod nazwą pepino. Jej ojczyzną jest Peru, jednak współcześnie jest uprawiana we wielu górskich rejonach świata w strefie tropikalnej oraz subtropikalnej. Szklarniową uprawę można spotkać w ciepłym klimacie umiarkowanym.

Wieloletni krzew osiąga zwykle do 1 m wysokości. Na mocno rozgałęzionych łodygach znajdują się naprzemianległe liście o różnych wielkościach, najczęściej lancetowate lub jajowate. Samopylne kwiaty są podobne do oberżyny lub ziemniaka – pięciopłatkowe kwiatostany mają fioletowo-niebieskie zabarwienie. Pepino wytwarza jajowate, kremowo-żółte owoce z charakterystycznymi prążkami w czerwono-brązowym odcieniu. Mogą osiągnąć wagę do 0,5 kg. Dojrzałe owoce nadają się do zbiorów po 5 miesiącach od zasadzenia ukorzenionej psianki. Miąższ jest bardzo słodki oraz soczysty przypominający smak gruszki lub melona.

Jak uprawiać roślinę w naszych warunkach klimatycznych? Z pewnością zadanie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ w naturalnym środowisku psianka melonowa porasta wysokogórskie tereny. Uprawia się ją w doniczce lub w szklarni (osiąga wtedy do 2 m wysokości i przynosi większe plony), a w połowie maja można przesadzić ją do gruntu, dbając o to, by nie zmarzła. Bylina w polskich warunkach jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

Należy wybrać dla niej słoneczne stanowisko, a w okresie zimowym zadbać o odpowiednią temperaturę, powyżej 5°C. Roślina jest odporna na przymrozki, jednak niska temperatura zmniejsza plony – owoce lepiej rozwijają się w wyższych temperaturach od 10 do 30°C. Dobrym podłożem będzie substrat torfowy. Psiankę należy regularnie podlewać, tak by podłoże było stale wilgotne. Trzeba uważać na atak przędziorków – delikatne pajęczyny występujące na roślinach to pierwsza oznaka ich bytności. Przy dużych i ciężkich owocach warto stosować podpórki, które ustabilizują roślinę.

Psiankę melonową spożywa się na surowo jako owoc lub warzywo. Można także poddać go kandyzowaniu lub zamknąć jego smak w słoiczkach, przerabiając na dżem. Ze względu na atrakcyjny charakter roślin jest także wykorzystywana do dekorowania mieszkań – podkreślają ciepły wystrój wnętrza.

Data publikacji: 28.02.2017