Produkty

Psiząb

Łac. Erythronium

Psiząb

Psiząb, z łac. Erythronium, jest rośliną cebulową z rodziny liliowatych, która występuje w chłodnych i żyznych rejonach Ameryki Północnej, a także w Azji i niewielkiej części Europy. Jej nazwa wzięła się od cebulek rośliny, które kształtem przypominają psie kły. Charakterystyczne w wyglądzie psizębu są, przypominające lilie, kwiaty w kolorach: białym, żółtym, różowym, liliowym lub czerwonym. Dekoracyjny charakter ma również rozeta szerokich, zielonych liści, pokrytych gdzieniegdzie cętkami. Roślina kwitnie od kwietnia do czerwca, osiągając od ok. 20 do ok. 60 cm wysokości.

W uprawie psiząb preferuje stanowiska półcieniste oraz próchniczne, lekkie i żyzne gleby o zasadowym lub lekko kwaśnym odczynie. Roślina kiepsko toleruje susze, dlatego wskazane jest jej regularne podlewanie oraz utrzymywanie stale wilgotnego, jednak nie mokrego, podłoża. Psiząb wykazuje dużą odporność na niskie temperatury, jednak przed pierwszą po posadzeniu zimą wskazane jest jego okrycie kilkucentymetrową warstwę kory lub torfu.

Rozmnożenie rośliny odbywa się poprzez cebulki. Tuż po ich wykopaniu, najlepiej we wrześniu, należy je posadzić na głębokość ok. 10 cm i w odstępach ok. 10 cm między poszczególnymi okazami. Wskazane jest umieszczenie cebulek od razu w miejscu docelowym, ponieważ psiząb kiepsko znosi przesadzanie. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, roślina wymaga regularnego podlewania oraz dokarmienia nawozem do roślin kwitnących dwa razy do roku, najlepiej w kwietniu i maju. Po przekwitnieniu psiząb zasycha, jednak nie należy go wówczas wykopywać, bowiem w kolejnych sezonach będzie się rozrastać, tworząc atrakcyjne kępy. Psiząb jest bardzo rzadko atakowany przez choroby i szkodniki, dzięki czemu nie sprawia problemów w uprawie.

W przeszłości psiząb znajdował zastosowanie jako środek na artretyzm i opuchlizny, obecnie jest to przede wszystkim znakomita ozdoba doniczek, rabat i ogródków skalnych. Doskonale prezentuje się na obrzeżach trawników, w towarzystwie paproci oraz krzewów liściastych i iglastych, które zapewniają mu potrzebny cień. W wielu kulturach cebule rośliny są wykorzystywane jako dodatek do potraw.

Data publikacji: 16.01.2017