Ranking kosiarek spalinowych – poznaj najlepsze modele

Zadbany trawnik to wizytówka domu. Aby uzyskać efekt „zielonego dywanu” konieczna jest jednak jego systematyczna pielęgnacja. Koszenie należy do podstawowych czynności związanych z uprawą murawy. Odpowiednie urządzenie może sprawić, że ten częsty obowiązek stanie się przyjemnością! Sprawdź, czym charakteryzują się kosiarki spalinowe – ranking najlepszych modeli znajdziesz w podsumowaniu.

Kosiarki spalinowe – zadbaj o swój trawnik

Zadbana murawa w soczyście zielonym kolorze to nie tylko powód do dumy, lecz także strefa rekreacji dla całej rodziny. Odpowiednio dobrany gatunek tych wiechlinowatych roślin pozwoli Ci cieszyć się zarówno estetycznymi walorami trawnika, jak i korzystać z „zielonego dywanu” na swojej posesji – bez obawy o jego zniszczenie. Jeśli chcesz odkryć tajniki wysiewu i pielęgnacji, poznaj etapy wzrostu trawy w naszym poradniku poświęconym uprawie.

Jedną z czynności, o których właściciel zadbanego trawnika musi regularnie pamiętać, jest koszenie. Dla wielu osób to nieprzyjemny obowiązek, który wiąże się z wysiłkiem i hałasem, a co więcej – bywa szczególnie uciążliwy dla alergików. W Castoramie wiemy, jak ważne jest sprawne i skuteczne uporanie się z tego typu pracami – wystarczy, że wybierzesz urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ranking kosiarek spalinowych – z napędem, koszem, funkcją mulczowania i wieloma innymi zaletami, dzięki którym koszenie trawnika będzie tak łatwe, jak nigdy przedtem.

Najlepsze kosiarki spalinowe – co je wyróżnia?

Czym charakteryzuje się dobra kosiarka spalinowa? Co sprawia, że warto wybrać konkretny model zamiast innego? Jakie cechy decydują o funkcjonalności sprzętu? Przyjrzyjmy się zaletom, które wyróżniają najlepsze kosiarki spalinowe spośród wielu innych modeli.

Wybierając dla siebie kosiarkę pamiętaj, że to wieloletnia inwestycja. Dobrej jakości sprzęt na długi czas znacznie ułatwi pielęgnację trawnika. Elementem, który w najwyższym stopniu odpowiada za funkcjonalność tego urządzenia, jest silnik. Standardowe wersje są wystarczające dla niewielkich posesji, gdzie częstotliwość koszenia jest umiarkowana.

Jeżeli jednak szukasz niezawodnej kosiarki o większej wydajności, zwróć uwagę na modele wyposażone w silniki zaufanych producentów, na przykład Honda lub Briggs & Stratton (B&S).

Kosiarka spalinowa z napędem Erbauer GCV145

Dlaczego jakość silnika jest kluczowa dla pracy kosiarki? To serce maszyny, które decyduje o jej mocy – ma bezpośredni związek z parametrami noża, one zaś wpływają na tempo i skuteczność koszenia. Długi i szeroki nóż, zasilany mocnym silnikiem, pozwala na sprawny przebieg pracy, bez zapychania kosiarki. Dzięki odpowiednim parametrom silnika i noża możesz osiągnąć nawet ok. 50 cm szerokości koszenia – przez to do obsłużenia całej powierzchni potrzebujesz znacznie mniej czasu.

Warto poruszyć także kontrowersyjną kwestię, która jest pomijana przez niejeden ranking kosiarek spalinowych: z napędem czy bez – który model wybrać? Wielu użytkowników ceni sobie napęd na tylne koła, który pomaga w koszeniu nierównych powierzchni, dzięki czemu odciąża ludzkie mięśnie.

Nie oznacza to jednak, że pchana wersja kosiarki spalinowej nie ma swoich zalet. Jej zwolennicy podkreślają lekkość i zwrotność urządzenia, które pozwalają na łatwiejsze obsłużenie terenów o skomplikowanym kształcie. Modele z napędem są nieznacznie droższe. Różnica w cenie jest jednak na tyle niewielka, że warto skoncentrować się na ocenie rodzaju terenu i swoich potrzeb.

Do akcesoriów, bez których wielu ogrodników nie wyobraża sobie koszenia, należy kosz na odpady. Jego pojemność jest zależna od gabarytów kosiarki – dla modeli spalinowych zazwyczaj wynosi 50-60 l.

Ten praktyczny dodatek sprawia, że po zakończeniu pracy nie musisz poświęcać dodatkowego czasu na grabienie skoszonych źdźbeł trawy. Wszystkie wylądują w koszu, który łatwo opróżnisz w kompostowniku. Taka pojemność jest wystarczająca, by pomieścić odpady z koszenia posesji o umiarkowanej powierzchni.

Jeżeli chcesz już podczas koszenia dodatkowo zadbać o trawnik, sprawdź modele kosiarek spalinowych z funkcją mulczowania. W tym procesie niewielka część odpadków zostaje od razu rozdrobniona i wydalona do podłoża. Mielenie trawy to nie tylko prosty i ekologiczny sposób na wyprodukowanie własnego nawozu – dzięki temu zyskasz więcej czasu dla siebie, łącząc jednocześnie kilka prac ogrodowych! 

Czym jeszcze powinna cechować się dobra kosiarka spalinowa? Przede wszystkim oceń, czy jest dla Ciebie wygodna. To ważne, by użytkowanie urządzenia było dla Ciebie komfortowe. Zwróć uwagę na odpowiednią wysokość rączki i jej ergonomiczny kształt. Nie bez znaczenia jest również waga kosiarki – pamiętaj, że to jeden z kluczowych czynników, który decyduje o jej zwrotności.

Kosiarki spalinowe a elektryczne

Na rynku dostępne są różne rodzaje kosiarek – kiedy warto wybrać spalinową zamiast elektrycznej? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Kosiarka spalinowa z napędem MacAllister B&S 300E

Do najważniejszych kryteriów, które decydują o wyborze kosiarki, należy powierzchnia trawnika. Dla obszaru powyżej 500 m2 najlepszym rozwiązaniem jest właśnie model spalinowy. Kosiarka napędzana paliwem nie ogranicza swojego zasięgu poprzez konieczność dostępu do sieci elektrycznej, a także nie wydłuża czasu koszenia przez problemy z zasilaczem. 

Pozwala za to wykonać całą pracę na raz – bez zbędnych przerw na przełączenie kabla lub doładowywanie akumulatora. A to, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, byłoby konieczne podczas koszenia. 

Zaletą kosiarek spalinowych jest duża moc, która przekłada się nie tylko na szybkość koszenia, ale również jego skuteczność. Oprócz wspomnianego wcześniej większego noża, który umożliwia sprawne uporanie się z ogrodniczym obowiązkiem, większa moc kosiarki spalinowej gwarantuje lepszą pracę w nierównym terenie lub w przypadku gęstej i wysokiej trawy.

Do terenu, którego powierzchnia jest stosunkowo równa oraz nie przekracza 500 m2, wystarczy lżejszy i cichszy model elektryczny, taki jak kosiarka akumulatorowa Erbauer 2 x 18 V 46 cm. To doskonałe narzędzie do systematycznej pielęgnacji zadbanego trawnika.

ranking kosiarek spalinowych

Ranking kosiarek spalinowych

Pora zwrócić uwagę na konkretne kosiarki spalinowe – ranking uwzględnia produkty, które cieszą się dużą popularnością, dlatego bardzo możliwe, że sprawdzą się także u Ciebie!

Jeżeli szukasz modelu pozbawionego napędu, kosiarka spalinowa pchana MacAllister B&S 300E 40 cm to rozwiązanie dla Ciebie. Urządzenie doskonale poradzi sobie na płaskim terenie, a jednocześnie zapewni optymalną szerokość koszenia. Dziesięć stopni regulacji koszenia umożliwi Ci przystrzyżenie murawy na pożądaną wysokość. Kosiarka najlepiej sprawdzi się na terenie o powierzchni do 1000 m2.

Potrzebujesz urządzenia z napędem w ekonomicznej cenie? Kosiarka spalinowa z napędem MacAllister B&S 300E może Cię zainteresować. Urządzenie jest przeznaczone do koszenia trawników o wielkości nieprzekraczającej 800 m2. Niemal półmetrowa szerokość koszenia sprawi, że szybko uporasz się z pracą. Pojemny kosz zbierze wszystkie odpadki, dzięki czemu po skończeniu nie będziesz musiał grabić całego ogrodu.

Kosiarki spalinowe to sprzęt, który przyda się w każdym ogrodzie – również w Twoim. Sprawdź ofertę kosiarek spalinowych w sklepie Castorama i wybierz model, dopasowany do Twoich potrzeb!

Data publikacji: 12.07.2019