Produkty

Rannik

Łac. Eranthis

Rannik

Rannik, z łac. Eranthis, to rodzaj bylin z rodziny jaskrowatych, które charakteryzują się bardzo wczesnym okresem kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się na łodygach już w lutym. Roślina naturalnie występuje w lasach, zaroślach i miejscach skalistych w południowo-zachodniej i środkowej Europie oraz północno-zachodniej Azji.

Rannik jest łatwy w uprawie, a hodowany w ogrodzie tworzy piękne kolorowe rabaty tuż po stopnieniu śniegu. Jedynym gatunkiem uprawianym w polskich warunkach klimatycznych jest rannik zimowy (Eranthis hyemalis). Wykazuje on silną tendencję do dziczenia, dlatego spotyka się go również w parkach i zaroślach. Bylina posiada jedną nierozgałęzioną łodygę zakończoną charakterystycznym, żółtym kwiatem z zieloną, palczasto podzieloną podsadką kwiatową. Dorasta do 15 cm wysokości.

W jakich warunkach otoczenia uprawia się rannik? Bylinę hoduje się w ogrodach ze względu na ozdobny charakter jej kwiatów i wczesny okres kwitnienia. Dodatkowo, pędy będą kwitły tak długo, jak będzie utrzymywała się niska temperatura powietrza. W środowisku naturalnym rodzaj preferuje podłoże wapienne. Sadzony w ogrodach rannik zimowy potrzebuje gleby próchniczej o odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Bylina dobrze toleruje wysadzanie tuż przy pniach drzew zrzucających liście jesienią.

Jak sadzić rannik zimowy? Pierwszą hodowlę ogrodową zwykle rozpoczyna się od wysiewu nasion. Po uzyskaniu dorosłych osobników, można je rozmnażać z bulwy. Zdrowe nasiona bez oznak pleśni umieszcza się w donicach z podłożem próchniczym, zasadowym. Zwykle wysiew przypada późną jesienią lub wczesną wiosną. Przez okres 2 lat należy pozwolić roślinie na wytworzenie wystarczająco dużej bulwy, by była w stanie przetrzymać zimę w gruncie. Następnie cebulę wyjmuje się z pojemnika i wysadza na miejsce stałe. Po roku lub 2 latach od zasadzenia w ogrodzie rannik zimowy kwitnie.

Jak pielęgnować ogrodową rabatę? Podłoże, w którym uprawiana jest bylina, powinno być stale wilgotne, dlatego przy długo utrzymujących się suchych i słonecznych dniach warto je podlać. Rannik zimowy jest łatwy w uprawie i ma tendencję do dziczenia. Jest rośliną wieloletnią i odporną na mróz, dzięki czemu może przezimować w gruncie bez przykrycia. W lutym na szczytach wzniesionych, pojedynczych łodyg rozkwitają się żółte kwiaty z sześcioma symetrycznie ułożonymi płatkami i licznymi pręcikami. Kwiaty opadają, kiedy słupek rtęci w termometrach podskoczy do kilkunastu stopni powyżej 0. Pierwsze pokazują się pędy z kwiatostanem, dopiero pod koniec marca lub z początkiem kwietnia pojawiają się zielone, odziomkowe liście na długich ogonkach. Są zaokrąglone i palczasto podzielone.

Data publikacji: 16.01.2017