Produkty

Rosiczka

Łac. Drosera

Rosiczka

Rosiczka, z łac. Drosera, to roślina owadożerna pochodząca z rodziny rosiczkowatych, która obejmuje około 185 gatunków. W naturze spotykana jest na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Antarktydy – w Polsce można spotkać 3 odmiany, zaś największe zróżnicowanie rośliny występuje w Australii.

Zwykle są to rośliny wieloletnie rosnące w ubogich glebach – z tego względu uzupełniają braki składników odżywczych poprzez trawienie owadów. Liście są niewielkie, płaskie, zazwyczaj okrągłe lub niktowate pokryte lepkimi włoskami. Posiadają zielony lub różowy kolor. Pięciopłatkowe kwiaty rozwijają się od wiosny do końca lata i występują w kwiatostanach. Ich zabarwienie najczęściej jest białe lub różowe. Lepka wydzielina liści jest wabikiem na owady, a jednocześnie substancją trawiącą – po schwytaniu ofiary liście stopniowo się zamykają i wówczas spożywają owady.

Rosiczka uprawiana jest przede wszystkim jako roślina domowa – potrzebuje dobrego dostępu do światła słonecznego, dlatego idealny dla niej będzie wschodni lub południowy parapet. W bardziej zacienionych miejscach niektóre odmiany sobie poradzą, jednak nie będą wyglądały tak okazale, jak okazy uprawiane w słońcu. Dobrze wzrasta w torfie, wermikulicie i piasku – pod względem podłoża nie jest więc rośliną wymagającą. Rosiczki nie należy nawozić, warto natomiast dostarczać w jej pobliże niewielkie owady, które będzie mogła strawić i zyskać z nich substancje odżywcze. Preferuje powietrze o sporej wilgotności, najlepiej od 60 do 90%, jednak nie powinno się jej zraszać. Od maja do września powinno się podlewać wodą deszczową – można zostawić w niej zanurzony spód doniczki. Przez pozostałą część roku najlepiej utrzymywać podłoże lekko wilgotne. Rosiczka nie zimuje, dlatego warto utrzymywać stałą temperaturę powietrza przy jej uprawianiu. Jest podatna na ataki mszyc i szarej pleśni.

Roślinę uprawia się przede wszystkim ze względów dekoracyjnych. Dawniej przypisywano jej właściwości lecznicze, jednak w chwili obecnej traktowana jest jedynie jako roślina ozdobna do mieszkania.

Data publikacji: 16.01.2017