Produkty

Róża

Łac. Rosa

Róża, z łac. Rosa, to krzew z rodziny różowatych, którego środowiskiem naturalnym są obszary półkuli północnej z klimatem umiarkowanym. W ogrodzie uwodzi pełnymi, pachnącymi kwiatami o zwiniętych w spiralę płatkach, które rozwijają się od wiosny do jesieni. W zależności od odmiany roślina osiąga od kilkunastu centymetrów do kilku metrów wysokości.

W uprawie róże preferują miejsca ciepłe, słoneczne i przewiewne oraz gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, o lekko kwaśnym odczynie. Są wrażliwe na przymrozki, dlatego zalecane jest okrywanie ich na zimę.

Rośliny można rozmnażać przez nasiona, sadzonki, odkłady lub szczepienie. Nasiona przed wysianiem należy poddać stratyfikacji, a następnie umieścić je w doniczce wypełnionej piaskiem i torfem. Chcąc zapewnić róży optymalne warunki, należy ją przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza, dzięki czemu pierwsze wschody będą widoczne już po ok. 4 tygodniach.

Sadzonki do uprawy należy pozyskać latem, przycinając dojrzałe i zielone pędy boczne rośliny. Następnie wskazane jest wykąpanie ich w ukorzeniaczu i umieszczenie w doniczce pod przykryciem. Do wysadzenia w miejsce stałe sadzonki są gotowe wiosną.

Róże zakupione w pojemnikach można sadzić przez cały rok, zaś te z nagimi korzeniami – głównie wiosną i jesienią. Po zasadzeniu zalecane jest obfite podlanie rośliny, a także wyściółkowanie podłoża wokół niej, co zabezpieczy ją przed utratą wilgoci i chwastami.

Pielęgnacja róży obejmuje przycinanie jej sekatorem, odchwaszczanie, spulchnianie gleby oraz podlewanie średnio raz na 3-4 dni. Przy podlewaniu należy pamiętać, by wodę kierować prosto na podłoże, nie na liście rośliny. Co najmniej dwa razy w roku: wczesną wiosną oraz w okresie kwitnienia, roślinę należy dokarmić nawozem dedykowanym różom.

Ponieważ kwiat może być atakowany przez grzyby lub owady, zalecane jest profilaktyczne stosowanie naturalnych oprysków ze skrzypu polnego raz na 2 tygodnie. W przypadku pojawienia się choroby należy sięgnąć po specjalistyczne środki ochrony.

Róża jest królową ogrodów i bukietów okolicznościowych, jednak wachlarz jej zastosowań jest znacznie bogatszy. Roślina wykorzystywana jest do produkcji słodyczy, przetworów i kosmetyków, ma także szerokie zastosowanie w medycynie – leczy choroby dróg moczowych, biegunki, a także przyspiesza gojenie blizn i oparzeń.

Data publikacji: 16.01.2017