Produkty

Rozchodnik

Łac. Sedum

Rozchodnik

Rozchodnik, z łac. Sedum, to w zależności od gatunku: roślina jednoroczna, dwuletnia lub bylina z rodziny gruboszowatych. W naturze można ją spotkać w surowym klimacie półkuli północnej, np. na zboczach himalajskich. 

Rozchodniki tworzą zwarte kępy o dużym potencjale rozrastania. Ich ozdobą są różnokształtne, mięsiste liście oraz bujne, gwiaździste kwiatostany w odcieniach bieli, żółci, różu i purpury. Kwitną od kwietnia do września. Większość gatunków osiąga niewielkie rozmiary, a wyjątkiem jest rozchodnik okazały, który wybija się na wysokość ok. 60 cm. Ponieważ rozchodniki są sukulentami, czyli roślinami oswojonymi z trudnymi warunkami, ich uprawa nie jest wymagająca. Najważniejsze dla ich rozwoju jest światło, dlatego by uchronić rośliny przed osłabieniem i chorobami, należy je posadzić na stanowisku słonecznym. Preferują gleby lekkie, przepuszczalne, piaszczyste, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Są odporne na susze i mniej odporne na mrozy, dlatego zimą należy je specjalnie zabezpieczać, np. słomą, liśćmi lub agrowłókniną.

Są trzy sposoby na rozmnożenie rozchodnika: sadzonki pędowe, podział karp oraz rzadziej praktykowany – wysiew nasion. Pozyskanie sadzonek do uprawy jest możliwe przez cały okres wiosenno-letni. Po pobraniu wskazane jest umieszczenie ich w skrzynce pod folią w celu ich ukorzenienia. Do posadzenia na miejsce stałe są gotowe po upływie ok. 2 tygodni. Podział karp jest zabiegiem przypadającym na okres od kwietnia do maja lub od sierpnia do września. Po wykopaniu rośliny należy podzielić ją na mniejsze kępy, a następnie zasadzić je w nowym miejscu. Wysiew nasion należy przeprowadzić wiosną. Zalecane jest umieszczenie nasion w doniczce, a po upływie miesiąca przesadzenie siewek do gruntu z zachowaniem odległości ok. 10 cm między roślinami oraz 30 cm między rzędami.

Kluczowy w pielęgnacji rozchodników jest umiar. Należy dbać o to, by roślina nie miała zbyt wilgotnego podłoża, ale nie dopuścić też do jego przesuszenia. W okresie kwitnienia wskazane jest zastosowanie w uprawie niewielkich dawek wolno działającego nawozu wieloskładnikowego. By rozkrzewić roślinę, należy wczesną wiosną usunąć jej stare łodygi, a także uszczykiwać jej pędy.

Rozchodniki najlepiej prezentują się w grupach, ozdabiając przez cały rok rabaty lub skalniaki. Świetnie sprawdzają się również w kompozycjach obwódkowych, a także w uprawie doniczkowej.

Data publikacji: 16.01.2017