Produkty

Rozplenica

Łac. Pennisetum

Rozplenica

Rozplenica, z łac. Pennisetum, nazywana również rozplenicą i piórkówką, to rodzaj traw z rodziny wiechlinowatych. Obejmuje około 80-140 gatunków i wywodzi się z ciepłych i tropikalnych rejonów świata. Pochodzi i występuje naturalnie głównie w Afryce, Azji, Australii i Ameryce Południowej.

Rozplenica może być jednoroczna lub wieloletnia. Niektóre gatunki dorastają nawet do 8 metrów, istnieją również takie, które urosną jedynie na parędziesiąt centymetrów. Z reguły osiągają około 1 m wysokości. Kwiatostany rozplenicy są zazwyczaj gęste i kłosowate – przypominają piórka, dlatego rodzaj ten czasami nazywa się piórkówką. Kwiaty barwią się na kremowo, różowo lub kasztanowo, ciemnopurpurowo, a nawet wiśniowo. Również liście występują w wielu wariantach kolorystycznych. Istnieją trzy rodzaje włosia tej trawy, które mogą występować nawet u jednego gatunku na raz. Wśród rozlicznych gatunków można znaleźć właściwe trawy bylinowe lub rośliny, które w polskim klimacie należy traktować jako jednoroczne. Niektóre liście opadają na zimę, inne zaś przebarwiają się jesienią, stanowiąc dodatkową ozdobę. Rozplenice kwitną bardzo długo, czasami nawet od wczesnej wiosny do pierwszych mrozów.

W zależności od gatunku rozplenica będzie potrzebowała większej lub mniejszej ochrony przed mrozem. Ze względu na swoje pochodzenie trawy te preferują stanowiska słoneczne i suche – w przypadku mokrych lat mogą powoli zamierać. Rozplenice uprawiane w Polsce to głównie Pennisetum alopecuroides inaczej zwana rozplenicą japońską czy piórkówką spłaszczoną. Jest trawą bylinową, dlatego ma szansę być uprawiana w ogrodzie przez wiele lat. Wymaga żyznej gleby i wtedy jest wybitnie łatwa w uprawie. Gdy się dobrze ukorzeni toleruje przesuszenie. Doskonale uprawia się w polskim klimacie również Pennisetum orientale czyli piórkówkę wschodnią.

Wiele gatunków trzeba specjalnie chronić przed niskimi temperaturami i zbytnim zawilgoceniem podłoża. Ziemia powinna być raczej dobrze przepuszczalna z piaskiem, żwirem i drenażem. Stanowisko zaś niech będzie zaciszne, słoneczne, ewentualnie półcieniste.

Trawy te potrafią się dobrze rozsiewać same. Niektóre rozplenice zaś mogą źle tolerować przesadzanie.

Rozplenice są wybitnie ozdobne, dlatego chętnie uprawia się je w ogrodach i pojemnikach. Nadają się również na kwiaty cięte i do układania suchych bukietów.

Data publikacji: 16.01.2017