Produkty

Rukiew wodna

Łac. Nasturtium officinale

Rukiew wodna

Rukiew wodna, z łac. Nasturtium officinale, zwana również rzeżuchą wodną, to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Pochodzi ona z Europy i Azji, jednak prostota jej uprawy sprawiła, że szybko rozpowszechniła się również na pozostałych kontynentach. W Polsce spotykana jest głównie na zachodzie kraju. 

Rukiew można łatwo poznać po liściach i kwiatach. Liść składa się z nieparzystej liczby listków (od 3 do 13), z czego szczytowy łopatkowo-jajowaty przewyższa wielkością boczne liście jajowate. Niewielkie białe kwiatki zbierają się natomiast w grona na szczycie łodygi. Bylina do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim ciepła i wilgoci. Pod osłonami można uprawiać ją przez cały rok, zaś w gruncie od wiosny do pierwszych przymrozków (części niezanurzone w wodzie są wrażliwe na mróz). Najlepiej rozrasta się w czystej wodzie płynącej, ale można ją również wsadzać w bardzo wilgotne gleby. Rukiew można nawozić wodą z naturalnych cieków oraz nawozami azotowymi. Rośnie bardzo szybko, dlatego pierwsze zbiory następują już po 3 tygodniach od jej zasadzenia.

Rukiew wodna uznawana jest za najzdrowszą roślinę na świecie. Badania naukowe dowodzą, że składa się ona w 100% ze składników odżywczych. W związku z tym znalazła stałe miejsce w kuchniach, ale należy pamiętać, aby jak najczęściej spożywać ją na surowo – obróbka cieplna zmniejsza jej wartości odżywcze. Często dodawana jest do kanapek, zup czy sałatek, soków owocowych i warzywnych past – jej wyrazisty, pieprzowy, ale nieco słodki smak wyróżnia się w rozmaitych potrawach.

Rukiew zawiera izotiocyjaniany, czyli związku skutecznie hamujące powstawanie komórek rakowych. Znajdują się w niej wszystkie potrzebne człowiekowi witaminy, jest więc środkiem leczniczym stosowanym przy awitaminozie. Bylina została też okrzyknięta eliksirem młodości – wysoka zawartość beta-karotenu oraz witamin C i E sprawiają, że nie tylko opóźnia proces powstawania zmarszczek, ale też świetnie radzi sobie z zaczerwieniami i innymi przebarwieniami skóry.

Data publikacji: 16.01.2017