Produkty

Rukola

Łac. Eruca vesicaria

Rukola

Rukola to bardziej popularna nazwa rokietty siewnej, z łac. Eruca vesicaria, znanej od starożytności rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych. Pochodzi z ciepłych obszarów śródziemnomorskich, skąd rozprzestrzeniła się na inne rejony świata. Tym, czym zdobywa sympatię ogrodników, są ułożone w rozetę, soczyście zielone liście o lekko orzechowym smaku. Rukola osiąga ok. 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia wypuszcza długi na ok. 100 cm pęd kwiatostanowy z białymi kwiatami na szczycie.

Uprawa rukoli jest równie przyjemna, co jej smakowanie. By pięknie wyrosła, należy jej zapewnić stanowisko zacienione i chłodne, ponieważ w pełnym słońcu zbyt szybko przekwita. Latem, podczas intensywnego nasłonecznienia, zalecane jest zastosowanie specjalnej osłony, np. z agrowłókniny, która świetnie sprawdzi się również jako ochrona przed pchełkami ziemnymi oraz zbyt niskimi temperaturami. Rukola nie ma wysokich wymagań glebowych, jednak najlepiej wzrasta w glebie żyznej, bogatej w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotnej, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Z uwagi na wrażliwość rośliny na długość dnia oraz jej szybkie przekwitanie latem, optymalnym terminem na wysiew nasion są miesiące wiosenne i jesienne. Nasiona najlepiej wysiewać w cyklach co 2-3 tygodnie, dzięki czemu wydłuży się okres dostępu do świeżych liści rośliny. Ponieważ rukola osiąga nikłe rozmiary, może być wysiana pomiędzy rzędami innych roślin, np. sałaty lub pomidorów. Jej nasiona należy umieścić na głębokość ok. 1 cm, a kiedy pojawią się pierwsze 3-4 listki, siewki należy przerwać, zachowując odstęp pomiędzy poszczególnymi roślinami ok. 7 cm. Po ok. 3-6 tygodniach od wysiewu liście są gotowe do zbioru.

Rukola wymaga odchwaszczania, a także regularnego i umiarkowanego podlewania – zbyt intensywne nawodnienie powoduje u niej gnicie korzeni, zaś zbyt skąpe sprawia, że jej liście gorzknieją. Roślina nie potrzebuje nawożenia podczas wzrostu, będzie jednak bardziej obficie rosła kiedy ziemia przed jej wysianiem zostanie wzbogacona o kompost.

Rukola to wartościowy i smakowity dodatek do sałatek, kanapek, zup, etc. Zarówno jej liście, jak również kwiaty i nasiona są jadalne i bogate we właściwości lecznicze – wspomagają odporność, chronią przed nowotworami, poprawiają przemianę materii.

Data publikacji: 16.01.2017