Produkty

Rzeżucha Lepidium sativum

Łac. Lepidium sativum

Rzeżucha Lepidium sativum

Rzeżucha to zwyczajowa nazwa pieprzycy siewnej, z łac. Lepidium sativum, rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych. Pochodzi z rejonów północno-wschodniej Afryki i południowo-zachodniej Azji, skąd już w starożytności trafiła do Europy. Hodowana w domach osiąga kilka centymetrów wysokości, zaś rosnąc w ogrodach i na łąkach dorasta do ok. 70 cm.

Roślina tworzy rozgałęzione na szczycie łodygi pełne wąskich, podłużnych liści z niepozornymi bladoróżowymi kwiatami. Dzięki olejkom eterycznym zawierającym związki siarki ma charakterystyczny zapach i pikantny smak. Uprawa rzeżuchy jest banalnie prosta. Do wykiełkowania nie potrzebuje ani specjalnej gleby, ani nawożenia, jedynie jasnego, słonecznego stanowiska o temperaturze ok. 20-22 stopni Celsjusza.

Najczęściej spotykaną formą uprawy rzeżuchy jest wysianie jej na płaskim talerzyku. Jak to się robi? Nasiona należy wsypać do szklanki, zalać wodą, a powstałą masę rozsmarować na wilgotnej ligninie lub innym materiale chłonącym wilgoć i umieścić na talerzyku. Nasiona można również wysiać do doniczki lub bezpośrednio do gruntu w okresie od marca do września. Należy je wówczas umieścić na płytkiej głębokości w rzędach co ok. 10-15 cm. Kiełkują już po ok. 2-3 dniach, a gotowe do zbioru są po upływie 10 dni.

Jedyne zabiegi, jakie są wymagane w czasie uprawy rzeżuchy, to jej regularne odchwaszczanie, codzienne podlewanie i niedopuszczanie do przesuszenia podłoża. Na okres jesienno-zimowy roślinę najlepiej przenieść do domu i przykryć ją lekko podziurawioną folią spożywczą. Parowanie wody stworzy wówczas cieplejsze i bardziej komfortowe warunki dla jej rozwoju. Rzeżucha ma dość krótki okres wegetacji – dla odmiany ogrodowej wynosi on od 2 do 6 tygodni, a w przypadku domowej jest jeszcze krótszy. Żeby wydłużyć dostęp do świeżej zieleniny, zalecany jest jej wysiew cyklicznie co ok. 2 tygodnie.

Roślina nie jest podatna na choroby i szkodniki, służy wręcz do ich odstraszania. Nie jest to jednak jej główne zastosowanie. Rzeżucha to skarbnica wartości odżywczych – jej kiełki dodawane do sosów, zup lub kanapek to naturalny antybiotyk i bomba łatwo przyswajanych przez organizm witamin. Oprócz walorów spożywczych roślina może służyć jako dekoracja stołów lub koszyczków wielkanocnych.

Data publikacji: 16.01.2017