Ściany z kamieni naturalnych – co trzeba o nich wiedzieć?

Piękno i wytrzymałość kamienia naturalnego to cechy doceniane przez wielu użytkowników. Okładziny kamienne świetnie sprawdzają się zarówno jako wykończenie ścian na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. To doskonały materiał budowlany i dekoracyjny, który będzie służyć przez długie lata.

sciana_z_kamieniasciana_z_kamieniasciana_z_kamieniasciana_z_kamienia

Rodzaje kamienia na ścianach

Decydując się na ściany z kamienia naturalnego, stawiamy najczęściej na takie jego rodzaje: marmur, granit, piaskowiec, łupek, wapień i trawertyn. Pierwszy z nich, czyli marmur, wyróżnia bogactwo kolorów i wzorów, lecz jest bardziej narażony na ścieranie i matowienie niż równie popularny granit – także wielobarwny, a przy tym bardzo wytrzymały i nienasiąkliwy, dzięki czemu nadaje się także do pomieszczeń wilgotnych. Podobne parametry charakteryzują łupek, który posiada migoczącą powierzchnię. Piaskowiec jest z kolei porowaty i nasiąkliwy, ale przyciąga spojrzenia bardzo oryginalnym wyglądem. Wapień z pewnością należy zaliczyć do kamieni uniwersalnych – może być on bowiem zbity lub miękki, a także posiadać jednolity kolor lub rysunek struktur mineralnych. Trawertyn wyróżnia się zaś dużą porowatością.

Srodek_do_czyszczenia_kamieniaSrodek_do_czyszczenia_kamieniaSrodek_do_czyszczenia_kamieniaSrodek_do_czyszczenia_kamienia

Montaż kamienia na ścianie

Kamień trafia na ścianę najczęściej w postaci płytek. Niezależnie od ich rozmiarów, który mogą być bardzo różne, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach ich przymocowywania do ściany, przede wszystkim o doborze właściwego kleju, dostosowanego do rodzaju kamienia oraz spełniającego wymagania jednej z norm: C2TE lub C2TE S1. Klej powinien być nanoszony zarówno na ścianę, jak i na powierzchnię kamiennych płytek – zabieg ten najlepiej wykonywać przy użyciu pacy zębatej, której zęby pod względem wysokości będą dostosowane do wielkości płytek. Podłoże, na którym będziemy mocować płytki z kamienia naturalnego, powinno być natomiast nośne.

Pielęgnacja i konserwacja

Ogromną zaletą ścian z kamienia naturalnego jest ich długotrwałe piękno. Są one równie zachwycające tuż po montażu, jak i po wielu latach użytkowania. Aby jednak zachować piękny wygląd kamienia i zapobiegać jego matowieniu, należy dbać o odpowiednią pielęgnację i konserwację ścian, która wydłuża ich żywotność, a także nasyca barwę płytek. Pamiętajmy o tym, aby środki, których używamy do pielęgnacji i konserwacji, były dostosowane do rodzaju kamienia. Dostępne na rynku preparaty pomogą nam pozbywać się zanieczyszczeń, uatrakcyjniać wygląd takich ścian oraz chronić je przed szkodliwymi warunkami.

Data publikacji: 23.09.2015