Produkty

Scindapsus złoty

Łac. Scindapsus aureus

Scindapsus złoty

Scindapsus złoty, z łac. Scindapsus aureus, to gatunek wiecznie zielonych roślin z rodziny obrazkowatych, których naturalnym środowiskiem są azjatyckie wilgotne lasy tropikalne. W stanie dzikim rosną jako pnącza o cienkich, równomiernie ulistnionych pędach sięgających 2 m długości. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza z łodyg różnych gatunków wyrastają również korzenie powietrzne. W krajowych warunkach klimatycznych roślinę można hodować jedynie w ciepłych mieszkaniach, szklarniach i oranżeriach.

Scindapsus złoty jest jednym z najczęściej występujących gatunków doniczkowych. Posiada charakterystyczne liście – twarde, lśniące, skórzaste, jajowate i spiczasto zakończone. Ich ciemnozielona powierzchnia jest obficie posypana białawymi plamkami.

Jakie warunki są optymalne do hodowli scindapsusa? Uprawa rośliny w warunkach pokojowych może przysporzyć nieco trudności, bowiem gatunek ma specjalne wymagania co do stanowiska, podłoża i temperatury powietrza. Miejsce powinno być jasne i widne, ale nie w pełnym słońcu. Roślina trzymana na parapecie okna, na który będą bezpośrednio padały promienie słoneczne, szybko zmarnieje. Scindapsus będzie dobrze czuł się w miejscu zacienionym, ale wtedy, gdy jego liście będą ciemniejsze i cieńsze. Również trudno będzie doszukiwać się na nich atrakcyjnych plamek.

W pomieszczeniu temperatura powinna być utrzymywana na stałym poziomie, w okresie wegetacji najlepiej 21-27 stopni Celsjusza, natomiast w sezonie jesienno-zimowym nie może spadać poniżej 15 stopni. Podłoże do uprawy scindapsusa można sporządzić samodzielnie, mieszając ziemię liściową z inspektową i garścią piasku. Jeśli przygotowanie takiej mieszanki jest niemożliwe, można sięgnąć po ziemię kompostową. Ta w zupełności wystarczy, by zapewnić roślinie niezbędne minerały do wzrostu.

Jak pielęgnować ten najpopularniejszy gatunek domowy? Do prawidłowego wzrostu i efektownego, zdrowego ulistnienia roślina potrzebuje optymalnych warunków otoczenia. Ich dopełnieniem jest właściwa pielęgnacja. Gatunek preferuje umiarkowane, ale regularne podlewanie, na tyle częste, by nie doprowadzić do przesuszenia podłoża. Od późnej wiosny do końca lata warto roślinę zasilać roztworami nawozów mineralnych, najlepiej co 3 tygodnie, by dostarczyć rozwijającym się pędom wartościowych substancji odżywczych. W pomieszczeniu z scindapsusem powinna być utrzymywana wysoka wilgotność powietrza. Można w tym celu stosować nawilżacz bądź systematycznie spryskiwać liście. Gdzie spotyka się roślinę? Scindapsus o atrakcyjnie wybarwionych liściach najczęściej zdobi wnętrza mieszkań.

Data publikacji: 16.01.2017