Produkty

Serdecznik pospolity

Łac. Leonurus cardiaca

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity, z łac. Leonurus cardiaca, zwany również lwim sercem, lwim ogonem lub gęsią stopą, jest rośliną wieloletnią, która należy do rodziny jasnotowatych. Pochodzi z zachodniej Syberii, zaś obecnie występuje w stanie naturalnym głównie w rejonie europejskim oraz Turcji.

Charakterystyczna dla serdecznika jest jego rozgałęziona łodyga, która w środku jest pusta, a na zewnątrz lekko czerwona i czterokanciasta. Wyrastają z niej naprzemianlegle szaroowłosione liście o zaostrzonych końcach. W kącikach liści pojawiają się charakterystyczne, drobne kwiaty wargowe. Dolna warga kwiatu jest zazwyczaj w kolorze biało-czerwonym z żółtym odcieniem, zaś górna przybiera kolor różu. Roślina osiąga do ok. 150 cm wysokości.

W uprawie serdecznik pospolity nie jest niewymagający. Wyrośnie niemal w każdych warunkach, preferuje jednak gleby próchniczne i wapienne. Z uwagi na to, że roślina jest miododajna, wskazane jest zapewnienie jej wysokiej temperatury i wilgotnego środowiska, dzięki czemu będzie intensywniej produkować nektar. Choć roślina wykazuje dużą tolerancję na niekorzystne warunki, hodowana na glebach bielicowych może nie przetrwać suszy.

By rozpocząć uprawę serdecznika, należy wysiać jego nasiona zimą lub wiosną w rządkach co ok. 80-90 cm oraz na głębokość ok. 1,5 cm. By wykiełkować, roślina potrzebuje ok. 2 lat, choć niektóre okazy kwitną już w pierwszym roku. Serdecznika można również rozmnożyć przez sadzonki, umieszczając je w ziemi, w odległości ok. 25-40 cm od siebie. Podstawą pielęgnacji rośliny jest kilkukrotne spulchnianie gleby wokół niej oraz usuwanie na bieżąco pojawiających się chwastów. Wskazane jest również dokarmianie jej nawozem, wzbogaconym o azot i fosfor.

Serdecznik jest często uprawiany z uwagi na swoją wysoką miododajność. Oprócz tego, charakteryzuje się bogatymi właściwościami leczniczymi. Jest wykorzystywany w leczeniu nadciśnienia, chorób serca i dolegliwości ze strony układu nerwowego. Napar z rośliny przyspiesza gojenie ran oraz wykazuje silne działanie przeciwzapalne i rozkurczowe.

Data publikacji: 16.01.2017