Produkty

Skrzydłokwiat

Łac. Spathiphyllum

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat, z łac. Spathiphyllum, to roślina należąca do rodziny obrazkowatych, która występuje w około 50 gatunkach. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, zachodnich rejonów Oceanii oraz południowo-środkowej Azji.

 Roślina cechuje się krzaczkowatym pokrojem i zwykle niewielkim wzrostem, rzadko osiągając 100 cm. Liście skrzydłokwiatu mają lancetowaty, ostro zakończony kształt, natomiast jego kwiaty tworzą jeden kwiatostan typu kolbiastego. Owocem skrzydłokwiatu są jajkowate jagody o lekko zielonej barwie, które zawierają od 1 do 8 nasion.

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w zacienionym, osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia miejscu na stałym i wilgotnym podłożu. Grunt, na którym będzie uprawiana roślina, powinien być próchniczy z domieszką piasku lub gliny. Optymalna temperatura do rozwoju rośliny w okresie letnim wynosi od 18-21 stopni Celsjusza, natomiast w okresie zimowym nie może być niższa niż 16 stopni Celsjusza.

W porze letniej skrzydłokwiat wymaga obfitego podlewania miękką wodą, z kolei zimą podlewanie można nieco ograniczyć. Z uwagi na fakt, że roślina preferuje również wilgotne powietrze, zaleca się spryskiwanie jej liści przegotowaną oraz ostudzoną wodą. Warto także dość często przecierać je mokrą szmatką. W czasie od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie zaleca się dostarczenie skrzydłokwiatowi nawozu przeznaczonego do roślin doniczkowych.

Metodą jego rozmnażania jest podział kłączy. Sadzonki najlepiej umieścić w małym pojemniku, a następnie przykryć folią. Ważne, aby młode okazy miały stale wilgotne powietrze i glebę. Roślina kwitnie od lata do jesieni (czasem nawet w zimie pod warunkiem dostatecznej wilgoci), a jej kwiaty utrzymują się nawet do trzech miesięcy. Na wiosnę zaleca się przesadzić ją do nieco większej doniczki.

Skrzydłokwiat ma niezwykłą zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych, przez co niezmiernie pozytywnie oddziałuje na zdrowie człowieka. Co więcej, roślina nadaje się do uprawy hydroponicznej. Kwiat jest rośliną ozdobną, typową doniczkową, dzięki czemu chętnie hodowany jest w domach jako ich dekoracja.