Produkty

Skrzyp polny

Łac. Equisetum arvense

Skrzyp polny

Skrzyp polny, z łac. Equisetum arvense, to roślina wieloletnia z rodziny skrzypowatych. Pospolicie występuje w strefie klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego na całym świecie, w Polsce jest rozpowszechniony na terenie całego kraju. Dorasta do 40 cm wysokości i wytwarza podziemne kłącza z czarnymi rozłogami – wiosną wyrastają z nich żółtawobrunatne pędy, a latem zielone pędy płonne.

Korzenie ułożone są piętrowo i sięgają nawet do 2 metrów w głąb ziemi. Liście skrzypu polnego są bardzo drobne i występują na pędach płonnych. Łodygi są natomiast sztywne, kruche i wewnątrz puste. Posiadają dużą zawartość krzemionki, przez co podczas zginania wydobywa się charakterystyczne skrzypienie.

Skrzyp polny uznawany jest za chwast – rośnie powszechnie w górach, na polach czy przy drogach. W ogrodach i na polach jest uciążliwy do zwalczenia, przez mocny system ukorzenienia. Zagraża innym roślinom uprawnym, jednak ze względu na jego znakomite właściwości lecznicze, warto wygospodarować dla niego skrawek ziemi w przydomowym ogrodzie. Skrzyp najlepiej czuje się na wilgotnych lub podmokłych podłożach o kwaśnym odczynie pH. Z tego też względu jest przydatny jako wskaźnik gleb kwaśnych.

W celach leczniczych wykorzystywane są pędy płonne – można je pozyskiwać przez całe lato, poprzez odcinanie ich na ok. 10-15 cm nad ziemią. Skrzyp polny działa moczopędnie, stymuluje przemianę materii, jak i również hamuje krwawienia i wspomaga procesy regeneracyjne w układzie moczowym, a także zapobiega odkładaniu się w nim złogów. Zawiera bowiem flawonoidy, fitosterole, saponiny, alkaloidy, glikozydy, sole mineralne, witaminy i karotenoidy. Bogaty jest także w krzemionkę w rozpuszczalnej i dobrze przyswajalnej postaci. Polecany jest osobom starszym, gdyż doskonale wpływa na mineralizację kości. Dawniej roślina stosowana była również przy schorzeniach oskrzeli oraz jako preparat wzmacniający włosy. Działa też ujędrniająco na skórę zmęczoną i starzejącą się, przez co często wchodzi w skład różnych kosmetyków do kąpieli oraz kremów.

Data publikacji: 16.01.2017