Produkty

Słonecznik ozdobny

Łac. Helianthus annus

Słonecznik ozdobny

Słonecznik ozdobny, z łac. Helianthus annus, to gatunek jednorocznej rośliny, który jest typowym przedstawicielem rodzaju Helianthus. Należy do rodziny astrowatych i pochodzi z terenu obu Ameryk. Roślina bardzo dobrze toleruje polskie warunki klimatyczne, dlatego jest powszechnie uprawiana w ogrodach i na polach.

Czym różni się słonecznik jadalny od ozdobnego? Słonecznik jadalny posiada charakterystyczny kwiat z dużą tarczą i jadalnymi nasionami. Oprócz przeznaczenia spożywczego roślinę hoduje się jako ozdobę w przydomowych ogródkach i na działkach. Gatunek posiada grubą, wzniesioną i sztywną łodygę, delikatnie omszoną, która zawsze kieruje kwiatostan w stronę słońca. Sercowate, szorstkie liście rosną pojedynczo na całej długości łodygi. Pokryte są lepką wydzieliną. Na szczycie łodygi rozkwita koszyczek kwiatowy z rurkowatymi płatkami w kolorze brązowym wewnątrz i żółtymi, języczkowymi płatkami w okółku. Średnica koszyczka kwiatowego osiąga przeciętnie 30 cm szerokości. Odmiany ozdobne zazwyczaj posiadają mniejsze, ale bardziej efektowne kwiatostany w kolorach żółtym, pomarańczowym lub purpurowobrązowym. Dodatkowo nie osiągają dużych rozmiarów, czym zdobyły sympatię florystów. Nadają się do cięcia i ozdabiania bukietów.

W jakich warunkach uprawia się słonecznik ozdobny? Roślina preferuje glebę wilgotną i zasobną w składniki odżywcze. Intensywnie rośnie i efektownie kwitnie tylko na stanowisku w pełni słonecznym. Może być uprawiana na otwartych polach, w ogrodach na rabatach oraz w przydomowych ogródkach.

Jak pielęgnować roślinę? Słonecznik ozdobny jest gatunkiem, który czerpie bardzo dużo substancji odżywczych z podłoża, dlatego w trakcie uprawy warto często nawozić glebę kompostem lub płynnymi odżywkami. Dorosłe pędy słonecznika sięgają nawet 3 m wysokości, przy czym gatunki ozdobne zwykle osiągają od 50 do 100 cm. Ze względu na ciężar dużej tarczy kwiatostanu niektóre okazy mogą wymagać podparcia, w przeciwnym razie przewrócą się na ziemię. Tuż przy wysokim pędzie warto wbić drewnianą tyczkę i delikatnie przymocować do niej łodygę z kwiatem. W trakcie suszy roślinę należy regularnie i obficie podlewać.

Jak sadzić słonecznik ozdobny z nasion? Słonecznik ozdobny jest łatwy w uprawie. Na przygotowanym podłożu w słonecznym miejscu trzeba wyznaczyć rzędy co 50-70 cm. Następnie w każdym rzędzie co 25-35 cm wykopuje się dołek wielkości pięści i wsypuje po kilka nasion. Gniazdowy wysiew zapewnia skuteczny wzrost najdorodniejszych siewek, bowiem te po wzejściu trzeba przerwać. Najlepszy okres na wysiew przypada w kwietniu i maju, a ponieważ słonecznik dobrze znosi wiosenne przymrozki, grządek nie trzeba okrywać. Wysiewa się prosto do gruntu na miejsce stałe. Słonecznik ozdobny zakwita 3 miesiące od zasiania.

Gdzie wykorzystuje się słonecznik? Roślinę sadzi się w ogródkach przydomowych, na polach i w ogrodach. Efektowne kwiaty mogą być wykorzystywane do tworzenia bukietów.

Data publikacji: 16.01.2017