Produkty

Smagliczka

Łac. Alyssum

Smagliczka

Smagliczka, z łac. Alyssum, to roślina należąca do rodziny kapustowatych i obejmująca około 170 gatunków. Porasta rejony półkuli północnej Azji, Europy, Afryki oraz Ameryki i występuje w postaci roślin jednorocznych, bylin, a nawet półkrzewów.

Smagliczka cechuje się zwartym pokrojem, osiągając do 30 cm wysokości, i wąskimi, zielonymi liśćmi. Najbardziej interesującą jej częścią są niewielkie kwiaty zebrane w gęste grona o białej, żółtej lub fioletowej barwie.

Smagliczki najlepiej rosną w słonecznym miejscu na lekkiej i przepuszczalnej glebie. Najodpowiedniejsze dla nich jest zdrenowane podłoże o odczynie od zasadowego aż po obojętny. Dodatkowo, roślina lubi grunty piaszczysto-gliniaste o średniej zasobności w składniki pokarmowe. Jednak nie jest to kwiat o ogromnych wymaganiach uprawowych, dlatego rozwija się także na innych ziemiach.

W czasie upałów i suszy należy ją systematycznie podlewać niewielką ilością wody, gdyż roślina lepiej znosi suszę niż zbytnią wilgoć – w pozostałych okresach jej nawadnianie jest zabronione. Smagliczki uprawiane w postaci bylin są całkowicie mrozoodporne, natomiast smagliczka nadmorska jest traktowana jako roślina jednoroczna.

Rośliny nie są podatne na choroby oraz ataki szkodników, co jest ich wielką zaletą. Sposobem rozmnażania smagliczek jest wiosenny wysiew nasion wprost do gruntu lub też wcześniejszy (od lutego) wysiew do inspektów. Roślina rozpoczyna okres kwitnienia zazwyczaj po dwóch miesiącach. Po przekwitnięciu zaleca się jej podcięcie, a następnie podlanie płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, co pozwoli na ponowne i bardziej obfite kwitnienie

Smagliczka posiada przede wszystkim walory ozdobne, jednak warto pamiętać o jej charakterystycznym miodowym zapachu, dzięki któremu zaliczana jest do roślin miododajnych. Z uwagi na szybkie zarastanie dużych powierzchni, smagliczka jest wykorzystywana w ogrodach jako roślina okrywowa. Ponadto, idealnie nadaje się na rabaty, obwódki oraz do uprawy w doniczkach. Często dekoruje również nasze pomieszczenia jako kwiat cięty.

Data publikacji: 16.01.2017